Tre orë para kryeministrisë, të hënën te parlamenti/ Premtimi i Berishës: PD në qeverisje dyfishon pagat

Sali Berisha thirri në protestë opozitën para të cilëve shpalli nisjen e "revolucionit demokratik", i cili thotë se do të përfundojë me largimin e Edi Ramës.

Poshtë zyrës së kreut të qeverisë, Kryeministrit i kërkoi të largohet.

"Ditën e madhe të siparit të revolucionit demokratik. Është akt revolucionar të thuash të vërtetën në kohë gënjeshtre."

Poll

Çështjen “McGonigal”, zbulimi i të cilës i nxori në shesh, Berisha e  cilësoi "Watergate" të shekullit 21.

"Korruptoi dhe përdori si vrasës me pagesë kundër opozitës perndimore të Shqipërisë dhe pluralizmit politik".

SHBA dhe BE i bëri thirrje të hetojnë se çfarë ndodhi me opozitën shqiptare.

"Jemi sot më të fuqishëm se e duam me gjithë zemër Shqipërinë."

Edi Ramën e quajti kryeministrin më të korruptuar në botë dhe rrezik madhor për sigurinë e Shqipërisë, rajonit dhe më gjerë.

"Largohu, nisu aty ku e ke vendin, te shtylla e turpit në banesën e tradhëtarëve!"

Sali Berisha u zotua se pas ardhjes në pushtet të Partisë Demokratike, do të amnistohen të gjitha detyrimet që do të krijohen gjatë qeverisjes Rama.

Premtoi se vendimi i parë do të jetë dyfishimi i rrogave.

"Pas përmbysjes së këtij regjimi me votën e lirë të shqiptarëve do të jetë dyfishimi i rrogave, minimumi jetik për çdo shqiptar aq sa është rroga minimale. Do të jetë përgjysmimi i sigurimeve shoqërore për fermerët dhe subvencion për çdo prodhim të tyre, do të jetë rikthimi i çmimit të energjisë në 7 lekë për famijarët dhe 6 lekë për bizneset, do të jetë përgjysmimi i taksave për naftën."

Kryedemokrati Berisha, shqiptarët i ftoi ti bashkohen të hënën para parlamentit.

"Revolucioni na fton, të gjithë para parlamentit! Revolucioni vazhdon!"

Pasi zbriti nga podiumi në bulevardin "Dëshmorët e Kombit", Sali Berisha shënjoi me ndalesa ato që i quajti institucionet e krimit e korrupsionit, sipas praktikës së paralajmëruar Name and Shame.

"Kjo ndërtesë është shndërruar në simbolin e të keqes."

Protesta mbaroi me rikthimin në selinë e Partisë Demokratike.


Të gjitha zhvillimet rreth protestës së sotme të opozitës para Kryeministrisë, 11 shkurt 2023

Ora 19:34- Protesta e opozitës, kapet në bulevard një 21-vjeçar me uniformë dhe stema false të policisë

Ora 19:24- Protesta e opozitës në Tiranë, jehonë edhe në mediet ndërkombëtare

Ora 18:09- Boçi për Ora News: Berisha prezantoi një pjesë të programit, vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme

Ora 17:06- Shoqërimet e protestuesve, Baçi: Presion që mos të marrin pjesë në protestat e ardhshme

Ora 16:58- Ndoka: Pas protestës së sotme, gjykata t’i japë vulën e PD-së dhe PS-së Foltores, Edi dorëhiqu!

Ora 16:48- Grimci: Protesta ishte madhështore, arriti qëllimin e saj

Ora 16:28- "Protesta ishte paqësore", Bylykbashi: Të gjithë të ndaluarit do lirohen, veprimet tona vetëm në rritje

Ora 15:39- Tymuese e shtyrje me policët, shoqërohen tre protestues

Ora 15:51- "Do të respektojmë zinë nëse…", Berisha pas protestës: Rama e mori mesazhin 

Ora 15:38- Gjiknuri: "Revolucioni" i dëshpëruar Meta-Berisha u shfry si tullumbace në oborrin e PS-së

Ora 14:44- Berisha e mbyll protestën para PS-së: Rama e ka kthyer këtë ndërtesë në simbolin e së keqes 

Ora 14:26- Berisha i shkon te dera Çuçit e Veliajt: Të ikin, sot kishim një mesazh paqësor, të hënën revolucioni para kuvendit 

Ora 14:15- Pas Kryeministrisë, Berisha "pelegrinazh" te "institucionet e krimit": Tre janë bustet që duhen vendosur

Ora 13:57- Berisha “shtyn” revolucionin: Të hënën të gjithë bashkohemi para parlamentit

Ora 13:48- FOTO+VIDEO/ Shpërthejnë tensionet në shesh, Kryeministria në flakë, protestuesit hedhin shashka

Ora 13:39- Berisha shton tonet ndaj Ramës: Hiqi tanket nga Kryeministria, sepse idealet e këtij revolucioni shpojnë çdo blind

Ora 13:38- Berisha: Edi Rama ka kryer të gjitha tradhtitë e mundshme, jep dorëheqjen dhe largohu!

Ora 13:30- Berisha: Rama kryeministri më i korruptuar, organizoi atentatin e dështuar me një mjeran të paguar

Ora 13:25- Meta nga sheshi: Të gjithë shqiptarët sot protestojnë kundër pushtetit të Ramës 

Ora 13:20- Meta: Struci i Rilindjes është fshehur, Rama do të japë llogari për të gjitha krimet e tij 

Ora 13:19- Mjeku: Rama 2 m i gjatë, por është sa një mushkonjë që po iu pi gjakun shqiptarëve

Ora 13:16- Ledina Aliolli: 10 vite ishin një kthim mbrapa i rrezikshëm, por ky është fundi për Edi Ramën

Ora 13:10- Fotolajm/ Shtyllat në bulevard të lyera me dyll për të shmangur ngjitjen e protestuesve në to

Ora 13:07- Bumçi: Çfarë ka ndodhur në Shqipëri që të largohemi si sirianët? Ka qeverisur Edi Rama 

Ora 12:57- Adriana Tolka: Ne do të bëjmë luftën tonë, pa u intimiduar se na etiketojnë partiakë apo berishistë

Ora 12:53- Alimehmeti: Jemi përballë një kanceri korrupsioni, kemi vendosur të përballemi me këtë sëmundje

Ora 12:52- Studentja i drejtohet kryeministrit nga sheshi poshtë zyrës: Faktet dolën, dorëheqja është detyrim!

Ora 12:50- Edhe "Zëri i Amerikës" transmeton LIVE protestën e Opozitës 

Ora 12:46- Berisha në Facebook për protestën: Cunam! Cunam! Cunam! 

Ora 12:38- Këlliçi çel fjalën në foltore: Kush e ka parë kryeministrin, ku është ky VIP-i që del çdo ditë në TV 

Ora 12:31- Shkëlzen Berisha mbërrin në protestën e PD

Ora 12:30- Pas Berishës, del edhe Meta: Ky është një tubim pa kthim, asgjë nuk e shpëton Edi Ramën 

Ora 12:25- Berisha niset nga selia blu për t’iu bashkuar protestës së opozitës para Kryeministrisë

Ora 12:21- Kryemadhi: Asgjë nuk e shpëton Edi Ramën. Mënyra se si largohet ai është e ndryshme

Ora 12:17- Luizi "frymëzon" protestën e PD-së : Jemi rinia ne o budallenj. Yjee, gati për burg Brother VIP

Ora 12:14- FOTO-ALBUMI i asaj çfarë nuk shihet/ Gati për skafandrat. Ja çfarë po ndodh prapa godinës së Kryeministrisë

Ora 12:06- Shqipëria në Tiranë, Boçi: Protesta po shkon sipas pritshmërive tona 

Ora 12:00- Rama i "përgjigjet" protestës: Momenti kur njëri thotë varja se u pre rruga e tjetri thotë jo, u hap rrugë e re

Ora 11:56- Kamza në shesh, Kandidati i PD-së: Protesta kundër kësaj qeverie e vonuar. Rama i ka orët e numëruara!

Ora 11:54- Protesta e PD-së në Tiranë, Balla nga Fieri: U thirr nga Berisha për hallin e tij, me Metën janë minuesit e demokracisë

Ora 11:00- VIDEOLAJM/ Qytetari hip tek "Skënderbeu" e bën thirrje: Liri, Demokraci

Ora 10:36- Policia në këmbë dhe tarraca/ Protestuesit do mblidhen në sheshin “Skëndërbej” e  “Nënë Tereza”, më pas…

Ora 10:22- FOTOLAJM/ Protesta e opozitës, qytetari me pankartë kokëposhtë: Sikur drejtësia të funksiononte

Ora 10:14- Berisha mbërrin në selinë e PD-së, simpatizantët e shoqërojnë me flamuj në duar

Ora 09:58- Xhyheri: Vlonjatët në protestë për dhjetëra arsye, nga shpopullimi, ekonomia, e deri tek ...

Ora 09:42 -"Shqipëria po marshon drejt Tiranës!"/ Berisha: Rroftë revolucioni!

 

sali berisha protesta e opozites revolucioni demokratik

EMISIONET