Vrau me thikë 20-vjeçarin në Tiranë, gjykata lë në burg "vrasësin" Aksel Hoxhaj

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën arrest me burg për Aksel (Axel) Hoxhaj, i cili u vetëdorëzua dy ditë pas vrasjes së 20-vjeçarit Stivens Toshkëzi.

Në seancën gjyqësore, Hoxhaj nuk ka foluar asnjë fjalë, ndërsa është mbrojtur përmes avokatit Ardian Kalia.

Ndërkaq ditën e djeshme edhe adoleshenti tjetër i përfshirë në këtë ngjarje Enzi Maze, u la në burg me akuzën për bashkëpunim në lidhje me vrasjen e 20-vjeçarit, i cili u godit për vdekje me thikë pas shpine nga 18-vjeçari Aksel Hoxhaj.

Ngjarja ndodhi 4 ditë më parë afër gjimnazit "Partizani" në Tiranë, ndërkohë për krimin në pranga ka rënë tashmë të dy autorët e dyshuar.

Pasi është vetëdorëzuar pranë Drejtorisë Vendore të Policisë së Tiranës, Hoxhaj ka dhënë dëshminë e tij lidhur me ngjarjen e rëndë që u regjistrua mesnatën e së martës në kryeqytet ku humbi jetën 20-vjeçari Stiven Toshkëzi.

I riu ka rrëfyer se konfliktet mes tyre kanë qenë të vazhdueshme. Ai ka pretenduar se rreth 4 muaj përpara ngjarjes, ata kanë pasur një konflikt ku Toshkezi e ka dhunuar. Teksa shton se motivi ka qenë një vajzë, me të cilën viktima kishte një marrëdhënie, ai ka treguar se viktima pretendonte se Hoxha ka shqetësuar vajzën, por ky i fundit e mohon duke u shprehur se komunikimin dhe takimet me vajzën ishin të pashmangshme për arsye se ishin në të njëjtën klasë.

Më tej ai ka treguar se miku i tij, Ensi Maze, i arrestuar pak orë pas ngjarjes, nuk ka lidhje me ngjarjen pasi ai ka qenë rastësisht i pranishëm sepse edhe këta nuk kishin lënë një ditë takimi, por tregon se kishin biseduar për t’u takuar dhe sqaruar lidhur me konfliktet e mëparshme që kishin pasur.

Vrau me thikë 20-vjeçarin në Tiranë, gjykata lë
Ne foto: Enzi Maze

Natën e ngjarjes ai thotë se e ka parë rastësisht dhe qëllimi ka qenë të bisedonin, por pretendon se viktima ka nisur të flasë me tone të larta, gjë e cila ka agravuar situatën.

Sa i përket thikës që ka pasur me vete, ai pretendon se ka qenë e rastësishme, pavarësisht se njihet si person problematik në shkollë dhe zonë.

Madje ka kërkuar dhe të përballet me vajzën pasi mohon ta ketë shqetësuar.

Ai ka shtuar se ka ikur nga vendi i ngjarjes pasi nuk ka menduar se Toshkezi mund të kishte humbur jetën.

Kamerat e sigurinë në zonë fiksuan krimin e dy të rinjve.

Duke u ndalur te nata kur ndodhi krimi, Maze pohoi se shoku i tij i kishte thënë se do të takonte Toshkësin për t’u sqaruar dhe jo për ta plagosur me thikë.

Ndërkohë pas ngjarjes, policia ka marrë edhe dëshminë e vajzës e cila ka pohuar se Akseli e shqetësonte në rrjetin social Instagram, gjë e cila ishte parë dhe nga viktima.

aksel hoxha stivens toshkëzi

EMISIONET