FOTO+VIDEO/ Borë në pranverë, zbardhet Korça. Ja si paraqitet situata

Edhe pse jemi në pritje të pranverës, gjatë mbrëmjes së të mërkurës qarku i Korçës është përfshirë në temperatura dimërore, ku në zonat veriore dhe juglindore të vendin nuk kanë munguar as reshjet e borës dhe shiut.

Reshjet e borës kanë përfshirë Korçën dhe zonat malore të juglindjes më saktësisht segmentin e Dardhës, Qafa e Qarrit aksi Korçë - Ersekë, por edhe në rrugën Korçë – Voskopojë.

Ndërkohë që raportohet për reshje bore, mësohet se nuk kanë krijuar vështirësi për qarkullimin e mjeteve.

NJOFTIMI

Në Qarkun e Korçë gjatë natës së djeshme ka patur reshje shiu dhe dëbore me intensitet.

Temperaturat në vlerat  -2 gradë deri +1 gradë.

Në rrugën e Dardhës reshje dëbore, km 5 – km 14. trashësia e dëborës nga 5 cm -10 cm.

Në segmetin rrugor Qafa e Qarrit, aksi Korçë-Ersekë,  reshje dëbore  trashësia 3cm - 7cm

Në rrugën Korçë - Voskopojë reshje shiu/dëbore e shkrirë.

U punua me mjete Borë-Pastruese për pastrim dhe kriposje.

Në akset rrugore nacionale dhe turistike, nuk ka  probleme dimërore në rrugë.

Moti është i vrenjtur me parashikime për reshje.

Kontraktorët janë në gadishmëri për mirëmbajtje dimërore dhe për mirëmbajtje emergjente.

EMISIONET