Dashuria e ndaluar/ Prindërit s'i lejuan të martoheshin kur ishin të rinj, çifti kurorëzon martesë pas 60 vitesh të ndarë nga njëri-tjetri

Dashuria e ndaluar/ Prindërit s'i lejuan të martoheshin kur ishin

Një çift që u përpoq të martohej për herë të parë në vitin 1963, por u ndanë kur prindërit e nuses e ndaluan martesën, më në fund thanë betimet e tyre pasi po i afrohen 80 vjetëve pas gjashtë dekadash ndarje.

Len Allbrighton, 79 vjeç dhe Jeanette Steer, 78, u fejuan për herë të parë për t'u martuar në vitet '60 Swinging, pasi u takuan si infermierë praktikant në Isle of Wight dhe kishin planifikuar të transferoheshin në Australi për të filluar një jetë të re së bashku.

Dashuria e ndaluar/ Prindërit s'i lejuan të martoheshin kur ishin

Por, në moshën vetëm 18 vjeç, Jeanette kishte nevojë për lejen e prindërve të saj për t'u martuar me Len, atëherë 19. Në atë kohë, mosha e pëlqimit për t'u martuar në Britani ishte 21 vjeç.

Kur dasma dhe romanca u ndaluan, Len vendosi të përmbushë ëndrrën e tij të përjetshme për tu larguar, duke mos qenë kurrë i lumtur në Britani.

Por 60 vjet më vonë, çifti kanë gjetur rrugën e tyre për t'u rikthyer me njëri-tjetrin dhe pas një pritjeje të gjatë, ata thonë se jeta bashkëshortore në Stevenage, Herts, është 'fantastike'.

Kur prindërit e Jeanette e ndaluan për herë të parë dasmën, ata gjithashtu nuk e lanë atë të shpërngulej në Australi, që do të thotë se Len, i cili tashmë ishte zhvendosur atje, mbeti vetëm.

I dashuri zemërthyer mori letrën e përzemërt të Jeanette duke i dhënë fund fejesës së tyre ndërsa ai ishte në Oz.

Në dekadat që kaluan të ndarë, Len dhe Jeanette humbën kontaktet dhe vazhduan të ndërtonin jetë familjare pa njëri-tjetrin.

Len u martua në Australi dhe ndërtoi një shtëpi në truallin që kishte blerë fillimisht për të bërë një shtëpi me Jeanette. Me kalimin e viteve, ai u bë baba i tre fëmijëve.

Ndërkohë Jeanette mbeti në Isle of Wight, ku ajo dhe Len ishin rritur, u martua me një oficer të marinës dhe kishin dy fëmijë, ndërsa punonte dhe si infermierie.

Por kur martesa e Lenit përfundoi në vitin 2015, ai kërkoi Jeanette për të parë nëse ajo ishte ende gjallë dhe nëse e mbante mend fare atë.

Tashmë 71 vjeç, ai ishte transferuar në Stevenage pas divorcit, kështu që ai bëri një udhëtim në Isle of Wight për të gjetur Jeanette.

Ai udhëtoi deri në Njuport, ku kërkoi adresën e saj.

Len kujtoi: “Isha i trembur duke mos ditur se cili do të ishte reagimi i saj apo nëse do ta shihja. Unë shkova. Nuk ishte një vend i lehtë për t'u gjetur, por e bëra.

"Unë thjesht shpresoja që ajo të ishte mirë - nuk prisja asgjë tjetër. Jam shumë i befasuar nga rezultati i udhëtimit tim dhe jam shumë i lumtur gjithashtu!'

Ai qëndroi jashtë gardhit të saj të kopshtit, duke i ngulur sytë nga shtëpia kur një grua doli për të parë se kush ishte ai.

Jeanette, e cila ishte ende e martuar me burrin e saj të parë në atë kohë, nuk e njohu fytyrën e tij me mjekër, pasi e mbante mend si një të ri të rruar  në moshën 19-vjeçare, por u mahnit kur zbuloi se ishte dashuria e saj adoleshente.

"Për pak sa nuk vdiqa kur kuptova se ishte ai duke qëndruar pranë gardhit tim të kopshtit," tha ajo.

"Isha e lumtur që ai po më shihte - mendoja shumë për të në atë kohë."

Megjithatë, ajo e dërgoi Len larg, duke i thënë burrit të saj se ai ishte një i huaj që po kërkonte rrugën.

Dy vjet pas ribashkimit të tyre të befasishëm, bashkëshorti i Jeanette fatkeqësisht vdiq nga kanceri.

Pas vdekjes së tij, Jeanette dhe Len u ribashkuan përsëri, kur Jeanette gjeti adresën e tij nga një kartolinë e Krishtlindjeve që i kishte dërguar vitin e kaluar.

Që andej, romanca lulëzoi mes çiftit edhe një herë, dhe Len e ftoi Jeanette të jetonte me të në Stevenage. Vitin e kaluar, ai e bëri këtë pyetje dhe këtë herë nuk kishte asnjë pengesë në rrugën e saj.

Dyshja u martuan më 11 shkurt, në një ceremoni të vogël që përfshinte fëmijët, nipërit dhe mbesat e tyre - dhe një nga vajzat e Jeanette madje e dhuroi atë.

“Jeta në martesë është fantastike – nuk mund të ishte më mirë”, tha Jeanette.

“Është mirë të kesh dikë që më trajton me respekt. Më pëlqen të bëj gjithçka dhe gjithçka me Lenin.'

Len tha: 'Ne ramë në dashuri përsëri. I lexuam poezi njëri-tjetrit dhe shkëmbyem unazat - u emocionova kur lexova të miat. Isha i pushtuar nga dashuria për të.'

EMISIONET