“Spiuni më i dëmshëm në historinë e byrosë”, si FBI kapi ‘famëkeqin’ Robert Hanssen

“Spiuni më i dëmshëm në historinë e

“Spiuni më i dëmshëm në historinë e byrosë” zbuloi sekrete në Rusi për dy dekada në tradhti që çuan në jetë të humbura. Robert Hanssen kishte shijuar të dielën perfekte.

Një mëngjes i gjatë me familjen e tij i ndjekur nga mesha në kishën lokale dhe një lojë frisbee me shokun e tij më të mirë Jack.

Në orën 19:00 në një mbrëmje  shkurti në 2001, ai kishte një detyrë tjetër për të drejtuar.

Duke parë përreth për të kontrolluar se ishte vetëm, ai u ngjit nën një urë këmbësore prej druri, mori pakon e mbështjellë në një qese të zezë nga xhaketa e tij tweed dhe e futi në strukturën metalike.

Më pas, gjatë rrugës për në Ford Taurus-in e tij, ai ngjiti një copë të vogël shiriti të bardhë në tabelën për Foxstone Park, një periferi e vogël në Vjenë, Virxhinia, për të paralajmëruar kujdestarët e tij që kishte qenë në vendodhjen e caktuar.

Por ndërsa ai po nxirrte çelësat e makinës nga xhepi, babai i gjashtë fëmijëve u kap nga disa prej 300 agjentëve të FBI-së që kishin punuar për rastin e tij.

Teksa po vihej në pranga, njeriu që njihet ende si “spiuni më i dëmshëm në historinë e byrosë”, iu drejtua ish-kolegëve të tij dhe u tha: “Çfarë ju mori kaq shumë?”

Të hënën, Hanssen, 79 vjeç u gjet pa shenja jete në Firence, Kolorado, ku po vuante një dënim të përjetshëm për 15 akuza për spiunazh.

Një nga spiunët më famëkeq të FBI-së, puna e tij si agjent i dyfishtë për Moskën nuk u zbulua për 22 vjet.

Sekretet që ai zbuloi për një total prej 1.4 milionë dollarësh (1.13 milionë £) përfshinin detaje mbi reagimin e planifikuar të qeverisë amerikane ndaj një sulmi bërthamor dhe një tunel përgjimi shumë milionë dollarësh të ndërtuar nga FBI nën Ambasadën Sovjetike.

Ai tregoi gjithashtu emrat e agjentëve të KGB-së, Valery Martynov dhe Sergei Motorin, të cilët të dy u joshën përsëri në Moskë, u gjykuan për spiunazh dhe u qëlluan në kokë. Një tjetër agjent i dyfishtë, Aldrich Ames, u kishte dhënë gjithashtu emrat e tyre rusëve.

Hanssen tradhtoi gjithashtu gjeneralin Dmitri Polyakov, një informator i CIA-s, i cili i kishte kaluar informacione inteligjencës amerikane që nga fillimi i viteve 1960, ndërsa u ngrit në gradën e gjeneralit në ushtrinë sovjetike. Pas zbulimeve të Hanssen, ai u dërgua përsëri në Moskë dhe në 1988 u dënua me vdekje për tradhti.

Hanssen, i cili studioi rusisht në universitet përpara se t’i bashkohej FBI-së në 1976, filloi t’i jepte informacione Bashkimit Sovjetik në 1979.

Më pas, gruaja e tij, Bonnie Hanssen, zbuloi se ai kishte të bënte me rusët kur e gjeti atë duke mbuluar dokumentet në bodrumin e shtëpisë së tyre.

Ai e siguroi atë se po u jepte atyre vetëm informacione të rreme. Por, e shqetësuar, ajo e çoi atë te prifti vendas për të rrëfyer, i cili tha se duhet t’i dhuronte 30,000 dollarët që i ishin paguar për bamirësinë katolike të Nënë Terezës dhe të ndalonte së punuari me ta.

Por në tetor 1985, Hanssen i dërgoi një letër Viktor Cherkashin, krye kundërspiun i Moskës në ambasadën sovjetike, duke thënë se do të nxirrte informacion të klasifikuar për 100,000 dollarë.

Duke përdorur pseudonimet, duke përfshirë B dhe Ramon Garcia, ai u mbështet në “pika të vdekura”, duke lënë fizikisht materiale për mbajtësit e tij për të zbuluar në zonat periferike të Virxhinias.

Hanssen refuzoi të takonte kurrë Moskën ballë për ballë dhe mendohet se ata kurrë nuk e dinin identitetin e tij të vërtetë.

Byroja filloi kërkimin për të pas arrestimit të Ames në vitin 1994, një agjent i CIA-s, i cili po ashtu spiunonte për Rusinë, kur byroja kuptoi se informacioni i klasifikuar ende po dilte.

Ai u kap pothuajse dy dekada më vonë, kur një oficer i pakënaqur i inteligjencës ruse i dha FBI-së një gjurmë gishti që kishte lënë Hassen në një nga thasët e mbeturinave të hedhura, një regjistrim në kasetë të një telefonate me një agjent.

Për të mbledhur prova kundër tij, në vitin 2000 FBI i dha atij një detyrë të panjohur me një ekip të vogël që punonte në fshehtësi për ta monitoruar. Në kohën e arrestimit të tij thuhet se ishin 300 agjentë që punonin në këtë rast.

Më vonë u zbulua nga një agjent i fshehtë se Hanssen kishte ëndërruar të spiunonte kundër vendit të tij që në moshën 14-vjeçare pasi kishte lexuar një libër për Kim Philby, oficerin britanik të inteligjencës, i cili ishte gjithashtu një agjent i dyfishtë rus.

Kur e pyetën pse e kishte bërë këtë, Hanssen më vonë u tha hetuesve se ishte “frika e të qenit një dështim dhe frika se nuk mund të siguroja familjen time”. Ai tha gjithashtu se siguria e dobët e FBI-së përbënte “neglizhencë kriminale”.

Louis Freeh, drejtori i FBI-së, e quajti tradhtinë e tij “veprimet më tradhtare që mund të imagjinohen kundër një vendi të qeverisur nga sundimi i ligjit”.

Hanssen u padit më 16 maj 2001. Ai u deklarua fajtor për 15 akuza për spiunazh për të shmangur dënimin me vdekje dhe u dënua me burgim të përjetshëm pa lirim me kusht në 2002.

Hanssen kishte bërë një jetë të dyfishtë në më shumë se një mënyrë – nga jashtë një antikomunist dhe katolik i devotshëm baba i gjashtë fëmijëve, por një frekuentues i klubeve të striptizimit që filmonin fshehurazi video pornografike të gruas së tij.

Dr Alan Salerian, i cili u punësua nga ekipi mbrojtës i Hanssen për ta ekzaminuar atë, tha në atë kohë:

“Spiunazhi [i Hanssen] ishte një arratisje nga demonët e tij seksualë. Kur e gjeti veten në pozicione emocionuese, të rrezikshme, si spiunazhi dhe spiunazhi, ai zbuloi se demonët e tij u ngadalësuan.”

I pyetur pse mendonte se Hanssen e kishte bërë këtë, Eric O’Neill, agjenti i fshehtë i FBI-së që monitoroi spiunin për tre muaj deri në arrestimin e tij, tha për BBC: “Ishte gjëja që e bëri të ndiente se ishte më i miri në diçka. në botë. Askush nuk ishte më mirë. Dhe ai e dinte se do ta bënte të pavdekshëm. Dhe u bë.”/Telegraph

EMISIONET