Rusia raporton sulme me dronë në një zonë industriale mbi 1000 km nga Ukraina

Rusia raporton sulme me dronë në një zonë industriale mbi

Një sulm me dron ukrainas në rajonin qendror të Tatarstanit të Rusisë – qindra milje nga kufiri i përbashkët i vendeve – plagosi mbi një duzinë njerëz, thanë zyrtarët shëndetësorë të martën.

Kievi ka goditur rregullisht territorin rus gjatë ofensivës së Moskës në Ukrainë, por sulmet kaq thellë në vend janë të rralla. Sulmi goditi një ndërtesë në një park biznesi në qytetin Yelabuga dhe synoi një rafineri nafte në Nizhnekamsk, të dyja rreth 1,100 kilometra nga kufiri.

“Regjimi i Kievit vazhdon aktivitetin e tij terrorist,” tha të martën zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov. “Ushtria jonë po punon për të minimizuar këtë kërcënim dhe më pas për ta eliminuar plotësisht atë.”

Dy burime të mbrojtjes në Kiev thanë se Ukraina qëndronte pas sulmeve, për të cilat ata thanë se goditën një objekt që montonte dronët shpërthyes Shahed të projektuar nga Irani. Kreu i Tatarstanit Rustam Minnikhanov tha se nuk kishte dëme serioze dhe prodhimi po vazhdonte. Ministria e shëndetësisë e rajonit tha se “13 persona u plagosën, duke përfshirë studentë dhe të mitur” në sulmin në Yelabuga.

Ai tha se tetë ishin shtruar në spital në një “gjendje të lehtë deri të moderuar” dhe se nuk kishte “asnjë kërcënim për jetën e tyre”. Videot në mediat sociale treguan një dron të stilit avioni që fluturonte në një ndërtesë dykatëshe në një park biznesi jashtë qytetit përpara se të shpërthente, duke dërguar një top zjarri në ajër. Kievi nuk tha se nga nisi sulmi. Nëse do të nisej nga territori ukrainas, do të ishte një nga sulmet më të gjera me dron të kryer nga forcat e Kievit që nga fillimi i luftimeve në shkurt 2022.

Kyiv ka zhvilluar kohët e fundit drone që mund të fluturojnë më shumë se 1000 kilometra, tha për gazetën gjermane Welt, në një intervistë të botuar të hënën, ministri dixhital i Ukrainës, Mykhailo Fedorov, i cili është i përfshirë në programin e dronëve të vendit. Në qytetin rus të Nizhnekamsk përtej lumit Kama nga Yelabuga, agjencia RIA Novosti tha se një dron goditi vendin e rafinerisë së naftës Taneco, në pronësi të kompanisë ruse të naftës Tatneft. Duke cituar shërbimet e urgjencës, ajo tha se zjarri që rezultoi u shua brenda 20 minutave dhe prodhimi nuk u ndal.

Ukraina ka marrë përgjegjësinë për disa sulme me dronë në rafineritë e naftës në territorin rus.

Ai thotë se ato janë një hakmarrje legjitime ndaj synimeve të Moskës ndaj objekteve të saj energjetike dhe synojnë të gjymtojnë sektorin e karburantit të Rusisë, jetik për të ardhurat e saj ushtarake dhe eksportuese.

EMISIONET