Rusia: Prodhimi i armëve është çelësi për përfundimin e suksesshëm të luftës në Ukrainë

Rusia: Prodhimi i armëve është çelësi për

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha të martën se prodhimi dhe furnizimi i armëve në vijën e frontit në Ukrainë do të ishin kritike për suksesin e asaj që Moska e quan "operacioni i saj special ushtarak" dhe ai bëri thirrje për një dyfishim urgjent të prodhimit të raketave.

Zyrtarët perëndimorë dhe ukrainas kanë thënë për muaj të tërë se mungesa e municioneve artilerie po pengon pushtimin rus të Ukrainës, tashmë në muajin e 15-të.

"Veprimet e njësive ruse që kryejnë operacionin special varen në një masë të madhe nga rimbushja në kohë e rezervave të armëve, pajisjeve ushtarake dhe mjeteve të shkatërrimit," tha Shoigu, sipas deklaratave të lëshuara nga ministria e tij dhe të transmetuara në televizionin shtetëror.

Ai tha se kompanitë e mbrojtjes u urdhëruan të rrisin me shpejtësi "normën dhe vëllimin e prodhimit".

Në veçanti, ai tha se prodhimi i raketave me precizion të lartë duhet të dyfishohet "sa më shpejt të jetë e mundur" dhe se Tactical Missile Corp, një kompani që prodhon sisteme raketore të drejtuara dhe është subjekt i sanksioneve nga SHBA dhe Bashkimi Evropian, do të informonte se si po përpiqet të arrijë objektivin.

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit ushtarak privat Ëagner, tha të hënën se luftëtarët e tij po marrin vetëm një të tretën e predhave të artilerisë që u nevojiten për sulmin e tyre në qytetin lindor të Ukrainës, Bakhmut.

Prigozhin është ankuar prej muajsh për mungesën e municioneve të Moskës, duke thënë se mbështetja e ulët e bën të vështirë sulmin e Rusisë.

Zyrtarët perëndimorë kanë thënë gjithashtu se Rusisë i mungojnë raketat dhe predhat e artilerisë pasi lufta që Moska planifikoi të përfundonte brenda javësh vazhdon pa fund.

Dhjetorin e kaluar, inteligjenca ushtarake britanike tha se Rusia po kufizonte sulmet e saj me raketa me rreze të gjatë kundër Ukrainës për shkak të mungesës së raketave të lundrimit, ndërsa në mars Londra tha se Rusia pothuajse me siguri kishte nevojë të vendoste kufizime në zjarrin e artilerisë ose përdor të tilla të vjetruara.

Ditët e fundit, Rusia ka vrarë ose plagosur dhjetëra njerëz në Ukrainë në sulmet e para me raketa me rreze të gjatë veprimi që ka gjuajtur në Ukrainë në disa javë. Ukraina thotë se sistemet e saj të mbrojtjes ajrore kanë kapur shumicën dërrmuese të raketave në hyrje.

lufta ne ukraine

EMISIONET