Si sardele në temperatura përvëluese, kapet furgoni me 12 sirianë, udhëtonte drejt Kosovës

12 sirianë ishin 'paketuar' në këtë furgon mallrash ndërsa temperaturat i kanë kaluar 40 Gradë Celcius ditët e fundit.

Në pranga  ra shtetasi E. Q., 42 vjeç, banues në Tiranë, i cili po transportonte  emigrantët e  paligjshëm. 

"Ky shtetas është kapur në kushtet e flagrancës, nga shërbimet e Policisë, në afërsi të "Rrethrrotullimit të Orikumit", duke transportuar me automjetin tip "Benz", 12 emigrantë të paligjshëm (sirianë), kundrejt shpërblimit monetar, drejt qytetit të Tiranës, me qëllim kalimin e tyre drejt Kosovës dhe më pas drejt vendeve të Bashkimit Europian".  

Vijon puna hetimore, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë, me qellim identifikimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari kriminale.   

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”.

Si sardele në temperatura përvëluese, kapet furgoni me 12Si sardele në temperatura përvëluese, kapet furgoni me 12

EMISIONET