Eurovizioni, 10 momente të paharrueshme në historinë e konkursit

Eurovizioni, 10 momente të paharrueshme në historinë e konkursit

"Kush e shikon Eurovizionin?" - Shumë kanë pyetur veten vitet e fundit, pasi konkurrenca e madhe muzikore nuk gëzon tërheqjen që kishte dikur.

Disa vite më parë, ishte arsyeja për tubime në shtëpi, me miliona shikues që prisnin fituesin e finales së madhe. 

Nga pjesëmarrja e tyre në konkurs kanë dalë shumë artistë, ndërsa ndjesia e kolektivitetit të një kombi përmes muzikës është diçka që i ka munguar vitet e fundit, pasi organizimi ka ndryshuar, duke shkuar drejt “rendit të ri të gjërave”.

Si çdo gjë, edhe ky institucion ndoqi “pop-kulturën” dhe pak nga këngët e dërguara nga vendet pjesëmarrëse mbeten të gdhendura në kujtesë si “Number One” nga Elena Paparizou apo “Wild Dancers” nga Ruslana - hitet që janë ende pjesë e listës kryesore të luajtjes së klubeve të natës.

Çfarë ka ndryshuar

Dikur kombet evropiane promovuan kulturën e tyre me elementin e traditës që rrjedh me bollëk në skenën e madhe muzikore dhe duke krijuar një "ylber" elementësh kulturorë. Kjo tani mungon.

“Moda” e re dhe ndikimet e idealit amerikan përmbysën kushtet që do të gjykonin nëse një pjesë është “gati” për të zënë vend në garë. 

Elementi i pop-it depërtoi në një mënyrë që tani ritmi nuk dallohet shumë nga një këngë e Dua Lipës apo e Rihanna-s. 

Disa misione ndjekin atë që është "trend" dhe krijojnë një këngë bazuar në atë që është aktuale dhe virale.

Në të njëjtën kohë, institucioni është kritikuar disa herë për kurorëzimin e elementit politik, si në përmbajtjen e këngëve, ashtu edhe në procesin e vlerësimit. Në vitin 2016, për shembull, fitorja e Ukrainës me këngën e Jamala "1944 " - një referencë për dëbimin e tatarëve të Krimesë nga Bashkimi Sovjetik - u pa si një zgjedhje e ngarkuar politikisht dhe shkaktoi polemika në mesin e shumë shikuesve, pasi kënga nuk ishte pëlqyer nga shumica.

Disa ditë si kjo, të gjithëve u mungon Eurovizioni i vjetër i mirë, fitorja në të cilën mund të nxirrte mijëra njerëz në rrugët e Greqisë, me peizazhin që të kujton momentet e Euro 2004.

Këngë që fituan dhe performanca që u adhuruan nga publiku dhe të fuqishme, sollën konkurrencën dikur modeste evropiane të muzikës.

Disa nga momentet më të paharrueshme në historinë e Eurovizionit

Performanca fituese e ABBA-s

Gjithçka filloi në vitin 1974, kur ABBA këndoi 'Waterloo' për Suedinë dhe mori fitoren e madhe, të cilën pakkush e dyshoi. Kënga ishte një hit i menjëhershëm dhe dalja e tyre në skenën e Eurovizionit çimentoi vendin e tyre si një nga grupet më të mëdha në botë. 

Meloditë tërheqëse dhe kostumet e paharrueshme të ABBA janë bërë sinonim i Eurovizionit, ndërsa fitorja e grupit krijoi një platformë të sigurt për artistët e ardhshëm.

Fitorja historike e Dania International

Disa vite më vonë, në vitin 1998, Danda International e Izraelit erdhi për të bërë histori dhe u bë interpretuesi i parë transgjinor që fitoi një konkurs kaq të gjerë, pas fitores së saj dërrmuese me "Diva". 

Vokali i fuqishëm i Dana-s dhe prania e guximshme në skenë magjepsën audiencën në Birmingham dhe fitorja e saj dërgoi një mesazh të fuqishëm pranimi dhe përfshirjeje. 

Kjo fitore ishte një pikë referimi në historinë e Eurovizionit dhe ndihmoi në hapjen e rrugës për artistët e tjerë LGBTQ+ për të marrë pjesë në konkurs. 

Vlen të theksohet se Dana International është e vetmja garuese deri tani, e cila ka ndërruar dy veshje në natën e finales. 

Në konkursin ajo u shfaq me një fustan me shkëlqim, ndërsa në fund dhe pas fitores doli për të kënduar me një fustan ndryshe dhe markën e saj, boleron ikonë me pupla shumëngjyrësh. Shertab, "Everyway that I Can" dhe

Fitorja historike për Turqinë

Fillimi i dekadës "të artë" të Eurovizionit u bë nga Shertab nga Turqia në vitin 2003.

Kombinimi i muzikës pop me tingujt tradicionalë nga vendlindja e saj – “receta” e suksesit të Eurovizionit në atë kohë – dhe performanca e Shertabit sollën në “majë”  të konkursit Turqinë. E lidhur fjalë për fjalë me kërcimtarët e saj nga skajet e gjata të veshjes, por edhe nga diapazoni i aftësisë së saj vokale, Shertab ishte pioniere dhe "magjepsi" Evropën në 2003.

Ruslana shpërthyese “dërmon” rivalët e saj në garë

“Loja” e basteve mund të mos ketë qenë ende aq intensive, por një vit para triumfit të Elena Paparizou në 2004, fitorja e Ruslanës ishte një sekret i hapur, që kur u publikua “ Wild  Dancers ”. Dhe kur ajo përfundoi performancën e saj në gjysmëfinale, fitorja për Ukrainën ishte pak a shumë e dhënë. 

Performanca magjepsëse dhe energjia ngjitëse e Ruslanës pushtuan audiencën dhe fitorja e saj ndihmuan ta vendosin Ukrainën në hartën globale si një forcë që duhet llogaritur në botën e industrisë muzikore. 

Deri më sot, kënga është në listën e luajtjes së çdo feste dhe ngjarje muzikore.

Kërcimi pontik i Elena Paparizou

Në vitin 2005, pjesëmarrja greke i kishte të gjitha. Energji, traditë, intensitet dhe një triumf i paparë për Greqinë. Elena Paparizou u ngjit në skenën e Kievit dhe brenda pak orësh u bë një yll i madh, përtej atdheut të saj dhe për vendet e tjera brenda apo jashtë garës. Performanca, kërcimi dhe temperamenti i saj u komentua nga mediat ndërkombëtare si një nga momentet më të paharrueshme të Eurovizionit.

"Numri im një” ishte më shumë se një pjesë tërheqëse, pasi kishte një kuptim më të thellë për Greqinë. 

Pas viteve të rezultateve zhgënjyese në Eurovizion, vendi ishte i etur për të fituar konkursin dhe për të provuar aftësitë e tij muzikore para botës. Ajo që bëri të dallohej pamja e Paparizou ishte se pamja seksi dhe elementët e fortë vokalë shkuan paralelisht me lindjen. Kërcimi i saj pontik e ktheu atë përmbys dhe gjasat për ta humbur këtë garë ishin të pakta.

Norvegjezi Ryback që e bëri violinën... modë

Në vitin 2009, vendin e parë e “kapi” Alexander Ryback , edhe para gjysmëfinales. Kënga norvegjeze u pëlqye që në momentin e parë dhe publiku konfirmoi se ishte e preferuara absolute e atij viti.

23-vjeçari i atëhershëm Ryback “vuajti” në skenë, por arriti të bëjë të gjithë Evropën të kërcejë nën tingujt e “Fairytale”. 

Këndonte, luante violinë dhe shoqëronte dy bashkatdhetarët e tij bjonde, si dhe kërcimtarët e tij. 

“Martesa” e estradës me elementin klasik ishte një frymëzim për konkurrentët e ardhshëm, ndërsa violina u bë një nga instrumentet muzikore më dominuese në skenë në vitet në vijim.

Fitorja e “përbindëshave” Lordi – oda për shkëmbin

Fitorja e Lordit është një nga momentet historike të garës. Banda e maskuar e "monstrave" nga Finlanda dha një nga shfaqjet më ikonike të të gjitha kohërave në Greqi. Ata shënuan 262 pikë - një rezultat rekord për atë epokë.

Ajo devijoi nga norma e Eurovizionit, lavdëroi skenën e muzikës rock dhe rihapi çështjen e diversitetit të këngëve, me shumë artistë të tjerë që ndiqnin gjurmët e tyre.

“Euforia” e Loreen ul perden

Shprehja, besimi dhe zëri. Kanë mjaftuar këto për t'i sjellë fitoren "kursueses" nga Suedia Loreen në vitin 2012. Këngëtarja, e cila ka shumë gjasa që këtë vit të zërë vendin e parë me "Tattoo", nuk ka nevojë për kërcimtarë dhe shumë "informacion" në skenë. .

Kur performoi "Euphoria" 11 vjet më parë, atmosfera e saj elektrizuese dhe lëvizjet intensive ekspresive u "mbyllën" dhe zëri i saj "u përhap" në të gjithë Sallën e Kristalit të Baku, me publikun që dridhej. Që atëherë, Eurovizioni ka filluar të shndërrohet në një arenë të mesazheve socio-politike, me këngët e spikatura duke u bërë gjithnjë e më pak.

Fiton “gruaja me mjekër” Conchita Wurst

Në vitin 2014 konkursi tashmë kishte filluar të ndryshonte format. Shumë prej misioneve kërkuan të sillnin mesazhe sociale me muzikën e tyre. Diversiteti ishte një prej tyre, me audiencën LGBTQI+ që merrte përfaqësuesit e vet në skenën e madhe muzikore.

Drag queen Konchita Wurst përfaqësoi Austrinë dhe fitoi Eurovizionin e atij viti për vendin e saj. Performanca e fuqishme e Wurst e "Rise Like a Phoenix" ishte një thirrje për "muzikë për të gjithë", pasi këngëtarja më vonë përdori fitoren e saj dhe platformën e saj në internet për të promovuar pranimin e diversitetit.

Maneskin mbajti ndezur "shkëndijën"

Në vitin 2021, Maneskin  kujtoi momentet e Eurovizionit të vjetër. Me një pistë glam rock ata pushtuan majat, ndërsa reputacioni i grupit nuk vonoi të ngrihej.

Me guxim dhe energji të tepërt, grupi i 22-vjeçarëve nga Italia bëri “zhurmë” në skenën e Roterdamit dhe fitoi. 

Për kostumet jokonvencionale, "Zitti e Buoni" dhe zërin e Damiano Davidit, publiku i dha Italisë trofeun dhe "të zhgënjyerit" me Eurovizionin një shpresë.

EMISIONET