SHBA thotë se ka fondet e oligarkëve rusë për rindërtimin e Ukrainës pas luftës

SHBA thotë se ka fondet e oligarkëve rusë për

Sekretari amerikan i Drejtësisë njoftoi të mërkurën se është finalizuar transferimi i parë i fondeve ruse që janë konfiskuar në një llogari të posaçme përmes së cilës do të ndahen për rindërtimin e Ukrainës pas luftës.

Në shkurt, Merrick Garland autorizoi lirimin në Ukrainë të 5.3 milionë dollarëve të sekuestruara nga llogaritë e oligarkut rus Konstantin Malofeev.

"Aprovova transferimin e këtyre fondeve për të shëruar vuajtjet e shkaktuara nga lufta e padrejtë e Rusisë" kundër Ukrainës, kujtoi ai.

Shuma "tani është transferuar në Departamentin e Shtetit dhe do të ndahet për këtë qëllim," shtoi ai.

"Ky është transferimi i parë amerikan i fondeve ruse të sekuestruara për të rindërtuar Ukrainën, por nuk do të jetë i fundit," tha ai.

Qeveria amerikane njoftoi në mars 2022, disa ditë pasi ushtria ruse pushtoi Ukrainën, krijimin e një task force speciale të ngarkuar me ndjekjen penale të "oligarkëve të korruptuar rusë" dhe këdo që shkel sanksionet e Uashingtonit kundër Moskës.

Që atëherë, ajo ka vendosur sanksione dhe ka vazhduar të sekuestron, ndër të tjera, jahte dhe avionë privatë me vlerë më shumë se një miliard dollarë, ndërsa ka ngrirë qindra milionë dollarë të elitave ruse të ruajtura në llogaritë e SHBA.

Në veçanti, ata lidhën në prill 2022 fondet e miliarderit rus Konstantin Malofeyev, të cilin ata e përshkruajnë si financuesin kryesor të separatistëve pro-rusë në Ukrainën lindore.

Në të njëjtën kohë, drejtësia amerikane e ndoqi atë pasi tentoi të blinte dhe drejtonte fshehurazi media në Evropë, duke shkelur sanksionet ndaj tij.

Presidenti demokrat Joe Biden ka thënë që nga fillimi i luftës se ai dëshiron që fondet ruse të sekuestruara në Ukrainë të vihen në dispozicion.

Megjithatë, për ta bërë këtë, autoritetet amerikane duhet të jenë në gjendje të provojnë se janë të lidhur me aktivitete të paligjshme, gjë që nuk është gjithmonë e lehtë.

lufta ne ukraine shba

EMISIONET