SHBA e shpall organizatë kriminale Grupin Wagner

SHBA e shpall organizatë kriminale Grupin Wagner

Administrata Biden njoftoi të enjten një mori sanksionesh të reja dhe masa shtesë që synojnë firmën ushtarake private ruse, Wagner Group, duke thënë se ajo është e angazhuar në një "model të vazhdueshëm të aktivitetit të rëndë kriminal" në Ukrainë, Republikën e Afrikës Qendrore dhe Mali.

Departamenti i Thesarit e identifikoi Grupin Wagner, të udhëhequr nga shoku i Putinit, Yevgeny Prigozhin, si një "organizatë e rëndësishme kriminale transnacionale".

Në Republikën e Afrikës Qendrore dhe Mali, Thesari tha se “personeli i Wagner-it është angazhuar në një model të vazhdueshëm të aktivitetit të rëndë kriminal, duke përfshirë ekzekutimin masiv, përdhunimin, rrëmbimin e fëmijëve dhe abuzimin fizik”.

 Ajo gjithashtu akuzohet për destabilizimin e qeverive në Afrikë dhe për shënjestrimin e grave, fëmijëve dhe civilëve të tjerë në Ukrainë, sulmimin e shkollave dhe spitaleve dhe zhvendosjen me forcë të civilëve, mes shkeljeve të tjera të të drejtave të njeriut.

Javën e kaluar, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë se vlerësimet e inteligjencës amerikane tregojnë se Grupi Wagner ka të paktën 50,000 personel në Ukrainë, shumica e tyre të rekrutuar për luftë nga burgjet ruse.

 “Mesazhi ynë për çdo kompani që po shqyrton ofrimin e mbështetjes për Wagner është thjesht ky, Wagner është një organizatë kriminale që po vazhdon mizoritë e përhapura dhe abuzimet e të drejtave të njeriut”, shtoi Kirby.

Kirby gjithashtu kritikoi dërgesat e armëve të Koresë së Veriut në Rusi të përdorura nga Ëagner, duke përfshirë raketa dhe raketa këmbësorie.

Sanksionet e së enjtes ndaj gjashtë individëve dhe 12 entiteteve synojnë gjithashtu “infrastrukturën që mbështet operacionet e fushëbetejës në Ukrainë, duke përfshirë prodhuesit e armëve të Rusisë dhe ata që administrojnë zonat e pushtuara nga Rusia të Ukrainës”.

Thesari sanksionoi Rustam Nurgaliyevich Minnikhanov, kryetarin rus të Shoqërisë Aksionare Publike Tupolev tashmë të sanksionuar, për punën e tij në mbështetjen e sektorit të hapësirës ajrore të Moskës.

Gruaja e tij, Gulsina Akhatovna Minnikhanova u caktua gjithashtu për të qenë pronarja kryesore e regjistruar e shumicës së pronave të Minnikhanov dhe pranimi i ryshfetit.

Thesari njoftoi gjithashtu sanksione kundër kompanive të lidhura me kompleksin industrial të mbrojtjes ruse:

-Linjës ajrore ruse të mallrave JSC Aviacon Zitotrans për transportin e pajisjeve ushtarake si raketa, pjesë helikopterësh dhe koka luftarake.

-Fabrikës së Aviacionit Civil Ural për riparimin e mjeteve ajrore pa pilot të përdorura në luftën e Rusisë në Ukrainë.

-Prodhuesit rus Almaz-Antey për punën e tij në zhvillimin e sistemeve anti-raketë dhe kundërajrore.

Për më tepër, Thesari po vendos sanksione ndaj shumë subjekteve dhe individëve të përfshirë në rrjetin kolosal global të grupit paraushtarak.

-Shoqërisë Aksionare Terra Tech, një firmë teknologjike me bazë në Rusi, për ofrimin e hapësirës dhe imazheve ajrore për Grupin Wagner.

-Institutit të Kërkimeve të Shkencës dhe Teknologjisë Hapësinore të Kinës Changsha Tianyi dhe filiali i tij Spacety Luxembourg për ofrimin e imazheve satelitore të radarëve mbi vendndodhjet e Ukrainës.

-Shoqërisë Aksionare Research and Production, një kompani ruse hapësinore që mbështet aktivitetet ushtarake të Rusisë në Ukrainë.

“Ndërsa sanksionet dhe kontrollet e eksporteve ndaj Rusisë formojnë koalicionin tonë ndërkombëtar vazhdojnë të kafshojnë, Kremlini po kërkon dëshpërimisht për armë dhe mbështetje, duke përfshirë edhe grupin brutal Wagner”, shkroi Sekretari i Thesarit Yellen në një deklaratë duke njoftuar masat.

“Sanksionet e sotme të zgjeruara ndaj Wagner-it, si dhe sanksionet e reja ndaj bashkëpunëtorëve të tyre dhe kompanive të tjera që mundësojnë kompleksin ushtarak rus, do të pengojnë më tej aftësinë e Putinit për të armatosur dhe pajisur makinën e tij të luftës”, shtoi ajo.

Më tej, Departamenti i Shtetit lëshoi sanksione kundër një individi dhe katër subjekteve të lidhura me oligarkun rus të emëruar tashmë Vladimir Potanin.

Shteti po cakton gjithashtu Sergei Adonev, një financues të Putinit, si dhe ka shënuar dy nga jahtet e tij dhe një avion si pronë të bllokuar.

Përveç kësaj, shteti njoftoi hapa për të vendosur kufizime vizash për 531 anëtarë të ushtrisë ruse për rolin e tyre në Ukrainë.

“Shtetet e Bashkuara janë të palëkundura në vendosmërinë tonë kundër agresionit të Rusisë dhe sjelljeve të tjera destabilizuese në mbarë botën”, shkroi në një deklaratë Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

“Përcaktimet e sotme do të pengojnë më tej aftësinë e Kremlinit për të armatosur makinën e tij të luftës që është e përfshirë në një luftë agresioni kundër Ukrainës dhe që ka shkaktuar vdekje dhe shkatërrim të pandërgjegjshëm”, shtoi ai.

lufta ne ukraine wagner rusia shba sanksionet e luftes

EMISIONET