Miku i Putinit zbulon dialogun e tyre për "qëllimin e fshehtë" të luftës

Miku i Putinit zbulon dialogun e tyre për "qëllimin e

Biznesmeni gjerman miqësor ndaj Putinit , Matthias Warnich , drejtor ekzekutiv i kompanisë tashmë të zhdukur të administrimit të gazsjellësit Nord Stream 2, në një intervistë për gazetën gjermane Die Zeit flet për takimet që pati me presidentin rus në Moskë pas fillimit të luftës në Ukrainë.

Warnich është i vetmi shtetas gjerman në listën e sanksioneve të SHBA-së për shkak të lidhjeve të tij me Rusinë dhe Putinin . Ai shumë rrallë jep intervista, shkruan faqja Svoboda.org.

Sipas Varnich, në takimet që kishte me Putinin, ai u përpoq të bindte presidentin rus që t'i jepte fund luftës kundër Ukrainës. Ai e kishte pyetur gjithashtu Putinin se cilat janë qëllimet reale të të ashtuquajturit "operacion special ushtarak".

“Ju flisni për Donetsk dhe Lugansk dhe në të njëjtën kohë trupat tuaja duan të pushtojnë Kievin. Si shkon kjo? Dëshironi Odesën apo Kharkivin apo gjithë Ukrainën? Apo diçka më shumë?' Varnich dyshohet se ia bëri këtë pyetje Putinit, të cilit presidenti rus u përgjigj: "Ky është një sekret shtetëror". Varnich pretendon se në një bisedë tjetër ai i tha Putinit se nuk mund ta fitojë luftën.

Sipas asaj që tha Varnich, i cili në maj nën presionin e opinionit publik së bashku me ish-kancelarin gjerman Gerhard Schroeder la postin e tij në Bordin e Drejtorëve të (kompanisë ruse të naftës) Rosneft, hodhi poshtë propozimin e Putinit për të shkuar për të qëndruar në Moskë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov konfirmoi se presidenti rus po takohej me Varnich, por nuk dha detaje.

Intervista titullohet fjalët e vetë Warnich, i cili thotë se për momentin është toksik (“Ich bin toxisch”) në Gjermani dhe askush nuk dëshiron të ketë lidhje me të.

Matthias Varnich, i cili në Gjermani quhet miku i Putinit, u takua me Putinin në vitet 1980 kur presidenti i ardhshëm rus, duke qenë agjent i KGB-së, punonte në Dresden.

EMISIONET