Lavrov: Rusia po lufton sot ashtu siç luftoi kundër Hitlerit dhe Napoleonit

Lavrov: Rusia po lufton sot ashtu siç luftoi kundër Hitlerit dhe

Rusia po zhvillon tani një betejë të ngjashme me atë që u zhvillua kundër Napoleonit në shekullin e 19-të dhe Adolf Hitlerit në shekullin e 20-të, tha sot Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, duke theksuar se përpjekjet perëndimore për të izoluar Rusinë kanë dështuar mjerueshëm.

“Thirrjet për copëtimin e atdheut tonë po bëhen gjithnjë e më të forta”, tha Lavrov sot në kryeqytetin rus në një aktivitet për diplomatët në Ministrinë e Jashtme ruse, pas kthimit nga një turne njëjavor në vendet afrikane.

Ministri i Jashtëm rus nuk tha se nga erdhën këto thirrje, megjithëse që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës gati një vit më parë, Moska shpesh është portretizuar si e përfshirë në një konflikt më të gjerë me SHBA-në, BE-në dhe NATO-n.

“Ata që po përpiqen të kontrollojnë të gjithë axhendën ndërkombëtare, marrëdhëniet ekonomike globale dhe gjithë politikën ndërkombëtare, kanë vendosur t’i shkaktojnë Rusisë një disfatë strategjike”, theksoi ministri i Jashtëm rus.

“Ata vendosën të nxjerrin nga përvoja e trishtuar e Napoleonit dhe Hitlerit duke deklaruar hapur qëllimin për të shkatërruar Rusinë ose për ta dobësuar atë në maksimum”.

Moska shihet gjithashtu si viktimë e sanksioneve të BE-së dhe SHBA-së të vendosura pas pushtimit, duke argumentuar se dërgesat e armëve perëndimore në Ukrainë janë dëshmi e një qëllimi për të shkatërruar Rusinë.

Nga ana tjetër, Perëndimi dhe Kievi theksojnë se sanksionet dhe armatimet synojnë të ndalojnë pushtimin rus të Ukrainës.

Në të njëjtën kohë, Lavrov tha se përpjekjet e Perëndimit për të "izoluar" vendin e tij kanë dështuar mjerueshëm dhe Moska po ndërton marrëdhënie më të forta me vendet në Afrikë, Lindjen e Mesme, Azi-Paqësor dhe gjetkë.

"Sot ne mund të konfirmojmë se planet e Perëndimit për të izoluar Rusinë rreth nesh në një kordon doli të ishte një fiasko," tha ai.

“Pavarësisht orgjisë anti-ruse të orkestruar nga Uashingtoni, Londra dhe Brukseli, ne po forcojmë marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë në kuptimin më të gjerë të kësaj ideje me shumicën ndërkombëtare”, tha ai.

Udhëtimi i fundit i sekretarit të jashtëm veteran përfshinte vende si Mali, Mauritania dhe Sudani si dhe Iraku.

Ai gjithashtu vizitoi së fundmi Afrikën e Jugut, Eswatinin, Angolën dhe Eritrenë.

lufta ne ukraine rusia

EMISIONET