Investigimi për Medvedevin/ Pushimet në jahtin 74 metra të gjatë, shoqëruar nga luftanijet ruse

Investigimi për Medvedevin/ Pushimet në jahtin 74 metra të

Uebfaqja ruse e gazetarisë investigative Proekt zbuloi se zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit Rus Dmitry Medvedev dhe familja e tij përdorin një jaht 74 metra me vlerë 100 milionë dollarë.

Hulumtimi u publikua në faqen e internetit të faqes.

Në jaht sipas fotove ka një platformë helikopterike, një zyrë personale dhe një sistem të veçantë komunikimi.

Në ujërat e Federatës Ruse jahti Vselenaya ("Universi") zakonisht shoqërohet nga luftanije ruse, siç pretendojnë gazetarët.

Faqja e internetit "Proekt", duke pretenduar se ky jaht përdoret nga Dmitry Medvedev, citon vëzhguesin turk Yoruk Isik, i cili monitoron anijet që lundrojnë në Bosfor, vëzhgues turq të OJQ-së Nordic Monitor si dhe një burim midis ndërmjetësve të jahteve.

Së fundi, një punonjës i marinës në qytetin e Soçit, ku anija aktualisht është ankoruar dhe ruhet, e përshkruan atë si "jahtin e Medvedevit" dhe "qeverisë", thuhet në raport.

Gazetarët besojnë se jahti është blerë nga miliarderi Igor Yusufov.

Investigimi për Medvedevin/ Pushimet në jahtin 74 metra të

Pronari i jahtit nuk është bërë i ditur ndërsa jahti  është ndërtuar nga zyra holandeze Damen Yachting në 2018 dhe është e regjistruar në kompaninë në det të hapur Southerner Ltd të Ishujve Kajman.

“Proekt” thekson, duke cituar informacionin e shërbimit të specializuar VesselFinder, se në korrik 2020, në kulmin e pandemisë së koronavirusit, jahti “Universe” po lundronte në ujërat e Mesdheut me transponderin e tij të paaftë.

Djali i Menvedevit, Ilya dhe djali i Igor Jusufov, Maxim, ishin në bordin e  tij sipas gazetarëve.

Në mars 2017, Alexei Navalny dhe ekipi i tij në një hetim që publikuan për Dmitry Menvedev, përmendën pronat luksoze të Dmitry Menvedev.

Sipas Fondacionit Kundër Korrupsionit (FBK) Medvedev zotëron jahtin Fotinia me vlerë rreth 10 milionë dollarë.

EMISIONET