Kanabis në repartin Komando, Gazetari jep detajet nga skandali: Monitorimi nga ajri i “Guardia di Finanza” zbuloi parcelën

Kultivimi i bimëve narkotike është zbuluar brenda repartit ushtarak të trupave Komando të Zall Herrit në Tiranë!

Për këtë skandal të rëndë që mund të vërë në dyshim partneritetin e Shqipërisë me NATO-n, policia ka arrestuar 3 ushtrarakë dhe 4 të tjerë janë nën hetim, gazetari Edison Vatnikaj theksoi se monitorimi nga ajri i agjentëve italianë të “Guardia di Finanza” zbuluan parcelën me kanabis brenda repartit Komando.

Në vijim të këtij operacioni u arrestuan në flagrancë për shpërdorim të detyrës, 3 punonjës të repartit ushtarak, shtetasit:

– Gramoz Mullai, 52 vjeç, me detyrë Shef Seksioni i Sigurisë;

– Rustem Koçi, 25 vjeç, me detyrë Specialist për Zbulimin;

– Gentian Zhurda, 45 vjeç, me detyrë Specialist Sigurie.

Gjithashtu u proceduan penalisht dhe 4 shtetas të tjerë:

– A. J., 41 vjeç, me detyrë Specialist Infrasktrukture;

– P. H., 52 vjeç, me detyrë Zv/Komandant toge;

– I. D., 47 vjeç, me detyrë magazinier;

– P. D., 57 vjeç, me detyrë Komandant Reparti.

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi reagoi për ngjarjen duke e dënuar atë, ndërsa saktësoi se zbulimi i bimëve të kanabisit ishte bërë i mundur falë bashkëpunimit dhe të policisë ushtarake. Ai njoftoi pezullimin nga detyra të të gjithë personave përgjegjës.

Ministri i Brendshëm Taulant Balla u shpreh përmes një postimi në Facebook se “lufta kundër kultivimit, trafikimit dhe shpërndarjes së lëndëve narkotike do të jetë sistematike. Kultivimi i paligjshëm i kanabisit ka qenë një burim financash për organizatat kriminale. Ky burim duhet shuar përfundimisht. Goditje të tjera më të forta po vijnë”, nënvizoi ai.

edison vatnikaj kanabisi komando zall herr

EMISIONET