Notat e ‘La Repubblica’: Gjimshiti gjigant, Brozovic hija e vetvetes

Notat e ‘La Repubblica’: Gjimshiti gjigant, Brozovic hija e vetvetes

Media italiane, La Repubblica ka bërë vlerësimet pas ndeshjes Kroaci 2-2 Shqipëri.

Notat dhe komentet kanë qenë pozitive për Berat Gjimshitin, teksa në hije ylli i kroatëve, Brozovic.

Shqipëria

6 Strakosha – Nuk bën asgjë të keqe për një kohë dhe forcon avantazhin e ekipit të tij me ndërhyrje të dobishme. Jo pa të meta në golin e parë kroat.

5.5 Hysaj – Ndërhyrje të sakta dhe elegante të fushës. Megjithatë, goli 1-1 u shënua mes këmbëve të tij.

6.5 Ajeti – Një super punë, sidomos në pjesën e dytë.

6.5 Gjimsiti – Gardë e shkëlqyer për sulmuesit kroatë. Ai ngrihet mbi Majer

6 Mitaj – I lindur në vitin 2003, duket se ka luajtur tashmë turne të tillë. I qetë dhe autoritar në mbajtjen e topit.

6.5 Asllani – nuk e shfrytëzon rastin për të dyfishuar epërsinë. Për pjesën tjetër, ai ka qenë prej kohësh mjeshtër i pjesës së tij të fushës.

6 Ramadani – Rrallë në vështirësi. Asnjë frikë në krahasim me mesfushën kroate.

7 Laci – Lëvizjet si qendërsulmues me kokë në portë.

Nga 27′ Gjasula 6.5 – Topi i parë që prek, e çon në rrjetën shqiptare. Pastaj, në finale, vjen parajsa (Shënoi 2-2).

7 Asani – Një top i bukur i dhënë në zonë për Laçin i jep Shqipërisë epërsinë.

Nga minuta e 19-të e pjesës së dytë Seferi 5 – Hyrja e tij i përkeqëson gjërat.

6.5 Manaj – Zbret për të barazuar ndeshjen dhe hidhet menjëherë përpara. Ai është njeriu i Shqipërisë kudo. Ajo zbehet me kalimin e kohës. Daku e zëvendëson.

6.5 Bajrami – Në maksimumin e tij tregon aftësinë e tij me top. Çdo ndalesë përshëndetet me duartrokitje.

6.5 Trajneri Sylvinho – Shqipëria është e shkurtër, e ngushtë dhe shumë e organizuar. Nuk shembet as nga Kroacia

Kroacia

6 Livakovic – Disa pritje të mira. Është barriera që e pengon Shqipërinë të mbyllë ndeshjen në pjesën e parë.

6 Juranovic – Dyzet e pesë minuta letargjike. Në pjesën e dytë ai zgjohet.

5 Sutalo – I mirë për të kapur Bajramin. Ai është ndër të parët në Kroaci që ka dhënë tronditjen për të rizgjuar skuadrën nga tronditja e golit të pësuar. Megjithatë, shumë keq për golin 2-2.

5.5 Gvardiol – I vendosur në qendër, ai shpejt futet në vështirësi. Nuk është dita e tij dhe mund ta dalloni menjëherë.

6 Perisic – Nuk mbyll Asanin, e lë të lirë për të kaluar. Goli i Shqipërisë 1-0 vjen këtu. Pastaj ai rritet me ekipin.

6 Modric – Humbet një top dhe Shqipëria pothuajse dyfishon epërsinë. E paparë më parë. Në pjesën e dytë ai e gjen sërish veten.

4.5 Brozovic – I butë dhe i shpërqendruar ndaj Lacit, e lë lirë për të shënuar me kokë. Mendon dhe vrapon me gjysmë shpejtësi. Nga minuta e 1 Pasalic 7 – Ardhja e tij në fushë rizgjon Kroacinë.

7 Kovacic – Një goditje e bukur nga zona e tij është shansi i parë real i pjesës së dytë. Është ai që i jep energji ekipit të tij.

6 Majer – Bën çmos për të futur disa topa të mirë në qendër, por duket se i mungon koha dhe energjia.

5.5 Petkovic – Shokët e tij e kërkojnë atë, por më kot. Është fshehur diku atje lart, pas mbrojtësve. Nga minuta 24 e pjesës së dytë futet Budimir, nota 6- Zemra dhe mushkëria.

7 Kramaric – Më i fortë se në debutimin e tij me Spanjën. Ai shënoi golin e madh të barazimit në ditëlindjen e tij.

6 Trajneri Zlatko Dalic – Kroacia e tij është e ngadaltë në manovrim dhe shumë e cënueshme. Ai arrin të zgjohet dhe pothuajse fiton, por pyetja mbetet. Çfarë ndodhi me ekipin e Botërorit?

6 Arbitri Letexier (Francë) – Menaxhon me autoritet një ndeshje finale konkurruese shumë të lartë, e cila mund të kishte dalë lehtësisht jashtë kontrollit.

EMISIONET