Italia dënon sulmin kundër policisë kosovare, Tajani: Jemi të gatshëm për të rritur praninë e KFOR-it në kufi

Italia dënon sulmin kundër policisë kosovare, Tajani: Jemi

Zëvendës Kryeministri italian dhe Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, z. Antonio Tajani, ka zhvilluar sot në mëngjes biseda telefonike me Presidentin e Republikës së Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

“Italia ndjek me shqetësim të madh zhvillimet e fundit në veri të Kosovës dhe dënon në shprehjet më të forta sulmin e armatosur kundër policisë kosovare të kryer natën e së shtunës dhe të dielës, i cili i kushtoi jetën një oficeri”, komentoi Tajani, duke shtuar se “në marrëveshje me Ministrin e Mbrojtjes Guido Crosetto, ne jemi të gatshëm të vlerësojmë propozimet për të forcuar pajisjen e KFOR-it.

Do të bëjmë gjithçka për të inkurajuar praninë edhe në kufij, për të shmangur përplasjet e reja”.

Në një bisedë telefonike me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, nënkryetari i Këshillit dhe Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, z. Antonio Tajani, në emër të Qeverisë i shprehu ngushëllimet më të thella familjes së viktimës dhe kosovarit.

institucionet me shpresën për një shërim të shpejtë për oficerët e lënduar.

Zëvendëskryeministri ritheksoi se "Italia mbetet e përkushtuar në vijën e parë të frontit për stabilitetin e Ballkanit dhe për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës".

Tajani u kërkoi dy palëve të zbatojnë plotësisht dhe menjëherë atë që u kërkua nga vendet anëtare të BE-së më 19 shtator në një deklaratë të lëshuar nga Përfaqësuesi i Lartë Borrell më 19 shtator.

“Kontrolli i kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është angazhim i Italisë. Italia do paqe”, ka përsëritur Tajani.

EMISIONET