Zbulohet dokumenti sekret rus, Putin ka futur në shënjestër një tjetër shtet

Vladimir Putin nuk dëshiron vetëm kontroll të plotë të Ukrainës. Shefi i Kremlinit tashmë ka hedhur sytë drejt një vendi tjetër, siç tregon një dokument sekret.

Zbulohet dokumenti sekret rus, Putin ka futur në shënjestër

Që nga pushtimi rus i Ukrainës, ka pasur shqetësime se Rusia mund të sulmojë më tej Moldavinë.

Një dokument sekret rus e nxiti këtë frikë.

Siç tregon hulumtimi nga NDR, WDR dhe "Süddeutsche Zeitung", letra me pesë faqe nga administrata presidenciale ruse tregon se si Vladimir Putin dëshiron të marrë kontrollin e republikës.

Sipas rrjetit kërkimor, planet e Kremlinit thuhet se janë hartuar në verën e vitit 2021, disa muaj para pushtimit rus të Ukrainës.

Kremlini dëshiron të parandalojë  Moldavinë të kthehet në Perëndim dhe të inkurajojë tendencat pro-ruse.

Dhe më së voni deri në vitin 2030.

Me sa duket, "interesi i Moldavisë në tregun rus të shitjeve" duhet të shërbejë si një mjet presioni.

Kjo duhet të parandalojë republikën nga "dëmtimi i interesave ruse në rajon".

Putini nuk dëshiron t'i lërë asgjë fatit

Gazeta e bën të qartë: Moldavia konsiderohet një arenë e rëndësishme për një mosmarrëveshje me Perëndimin.

Përpjekjet e aktorëve të jashtëm për të ndërhyrë në punët e republikës duhet të parandalohen.

Një "prezencë më e gjerë e mediave ruse" në vend duhet t'i mundësojë Kremlinit të kontrollojë më nga afër opinionin publik.

Qëllimi: Të krijohet një imazh negativ për NATO-n në mendjet e njerëzve.

Putin gjithashtu dëshiron t'i lërë asgjë fatit në sektorin arsimor të Moldavisë.

Jo vetëm që mësimi në distancë në gjuhën ruse do të zgjerohet, por edhe universitetet ruse do të hapen në Moldavi.

Kremlini tha gjithashtu se po planifikonte marrjen e Bjellorusisë

Sipas shoqatës hulumtuese, gazeta vjen nga të njëjtët ekspertë që planifikonin marrjen graduale të Bjellorusisë fqinje në emër të Putinit.

Siç shkruan “Tagesschau”, gazeta është autentike në sytë e ekspertëve perëndimorë.

Sipas një zyrtari të lartë të inteligjencës perëndimore, Moska "dëshiron të vendosë një shenjë ndalimi në perëndim".

Megjithëse Rusia aktualisht po përpiqet me gjithçka për të destabilizuar qeverinë pro-evropiane në Moldavi, Ministri moldav i Mbrojtjes, Anatolie Nosatii kohët e fundit ka deklaruar  se nuk kishte asnjë kërcënim të menjëhershëm ushtarak për vendin e tij.

Megjithatë, Rusia po përhap "dezinformata dhe tensione brenda shoqërisë" dhe po përpiqet "të ndryshojë rendin politik, të destabilizojë dhe rrëzojë pushtetin shtetëror".

Megjithatë, Moldavia nuk do të merret thjesht nga Putini. Të dielën policia moldave zbuloi një rrjet të kontrolluar nga Kremlini.

EMISIONET