Krizë e re në marrëdhëniet mes Francës dhe Italisë për çështjen e emigracionit

Krizë e re në marrëdhëniet mes Francës dhe Italisë

Një krizë e re franko-italiane mbi emigracionin? Kryeministrja italiane Giorgia Meloni është "e paaftë për të menaxhuar problemet e migracionit" të vendit të saj, i cili po sheh ardhje rekord nga Afrika e Veriut, ka pohuar ministri i Brendshëm francez Gérald  Darmanin.

Kjo deklaratë në radion franceze RMC shkaktoi një reagim të menjëhershëm nga Roma.

Ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani anuloi një vizitë zyrtare në Paris, duke shkruar në Twitter se ajo që tha Darmanin ishte "e papranueshme" dhe një fyerje për Italinë.

Tajani do të takohej më vonë sot me homologen e tij franceze Catherine Colonna.

Kjo do të ishte vizita e tij e parë në Francë që nga marrja e detyrës dhe zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme franceze Anne-Claire Lezhandre tha se "do të ishte një mundësi për të dy ministrat për të diskutuar mbështetjen për Ukrainën dhe sfidat e përbashkëta në Mesdhe".

Pak para se të shpallej vendimi i Tajanit, Qendra d'Orsay lëshoi ​​një deklaratë duke theksuar se marrëdhëniet dypalëshe "bazohen në respektin e ndërsjellë midis vendeve tona dhe liderëve tanë".

“Në frymën e solidaritetit, qeveria franceze dëshiron të punojë me Italinë për të adresuar sfidën e përbashkët të rritjes së shpejtë të flukseve të migracionit”, shtoi diplomacia franceze, në një koment indirekt mbi vërejtjet e Darmanin.

 “Zonja Meloni, qeveria e ekstremit të djathtë (të Italisë) e zgjedhur nga miqtë e zonjës (Marine) Le Pen, është e paaftë të menaxhojë problemet e emigracionit për të cilat u zgjodh”, tha më herët ministri i brendshëm francez kur radiostacioni i kërkoi të komentonte deklaratat e presidentit të partisë së ekstremit të djathtë francez, Alarm Kombëtar (RN), Jordan Bardella, për situatën në kufirin franko-italian.

“Po, ka një fluks emigrantësh dhe veçanërisht të miturve” në jug të Francës, pranoi ai, duke ia hedhur fajin Italisë fqinje.

“E vërteta është se në Tunizi situata politike shtyn shumë fëmijë të shkojnë në Itali dhe Italia nuk është në gjendje të menaxhojë këtë presion migracioni. Meloni është si Le Pen, zgjidhet duke pretenduar se do të bëjë më mirë se të tjerët dhe më pas shohim që (emigracioni) nuk ndalet dhe intensifikohet”, vazhdoi Darmanin, duke iu referuar kryeministres italiane që po përballet siç tha ai me një krizë shumë të rëndë emigracioni.

Marrëdhëniet franko-italiane nëntorin e kaluar kaluan një periudhë tensioni kur qeveria Meloni,e cila sapo kishte marrë detyrën, nuk lejoi të ankorohej anija e organizatës humanitare SOS Méditerranée.

Anija më në fund u pranua, për herë të parë, në portin e Toulon në Francë.

Parisi më pas thirri një samit evropian duke kërkuar që ky skenar të mos përsëritej.

Që atëherë, ardhjet e emigrantëve në Evropë përmes Mesdheut janë rritur, veçanërisht nëpërmjet "korridorit të ri të migracionit" nga Tunizia.

Sipas ministrisë së brendshme italiane, më shumë se 36,000 njerëz kanë mbërritur në Itali që nga fillimi i vitit krahasuar me 9,000 mbërritjet në tremujorin e parë të 2022.

Në këtë kuadër, kryeministrja franceze Élisabeth Borne njoftoi në fund të prillit se në departamentin Alpes-Maritimes do të vendosen 150 policë dhe xhandarë “shtesë” për të “përballuar presionin e shtuar migrator në kufirin me Italinë”

ndërsa do të ngrihet edhe një “forcë kufitare”.

"Në Australi, kjo funksionon shumë mirë,"tha Darmanin sot.

“Në kufi kontrollohen identitetet e njerëzve”, shtoi ai.

kriza e emigranteve

EMISIONET