Ish-mercenari i Wagnerit: Ne e dinim që ishim "mish për top" në luftën e Putinit ndaj Ukrainës

Mercenarët e trupave ruse të Wagner-it janë "mish për top" në luftën e agresionit të Putinit. Një luftëtar zbulon më shumë rreth kësaj.

Ish-mercenari i Wagnerit: Ne e dinim që ishim "mish për top"

Oleg B.* (emri i ndryshuar) e dinte se çfarë donte, lirinë. Në burgun rus ai ishte për vepra penale të drogës.

Kur njerëzit nga grupi Wagner vizituan koloninë e tij penale për të rekrutuar rekrutë, u premtuan një marrëveshje. Kushdo që mbijeton gjashtë muaj do të amnistohet dhe B. ra dakord.

Pasi përfundoi trajnimin e tij të rekrutimit në Luhanskun e pushtuar në Ukrainën lindore, ai u vendos vetëm për një muaj, duke kaluar dy ditë në vijën e parë të llogoreve.

Pak para Krishtlindjeve ai u kap nga ukrainasit.

Gazeta e përditshme "Die Welt" u takua me Oleg B. në një kamp robërish lufte në Ukrainën perëndimore.

Ai ishte informuar paraprakisht se gazetarët do ta vizitonin dhe vendosi të fliste me ta për trupën e Wagner-it dhe kohën e tij gjatë luftës.

Ushtria private ruse e përbërë nga të burgosur

B. luftoi për forcën mercenare të Yevgeny Prigozhin.

Edhe para sulmit të Rusisë në Ukrainë, ushtria private kishte luftuar për interesat ruse jashtë vendit për vite me radhë , përkatësisht në Siri, Sudan, Republikën e Afrikës Qendrore, Madagaskar, Libi, Venezuelë, Mozambik dhe Mali. Humbjet e tyre nuk janë përfshirë në statistikat zyrtare.

  Për më tepër, Wagner ka qasje ekskluzive në pajisjet e rënda nga burimet shtetërore.

Në luftën kundër Ukrainës, mercenarët e Wagner u dërguan shpejt në vijat e frontit.

Bosi Wagner së shpejti do të zgjeronte trupat e tij dhe madje mori një licencë për të rekrutuar në burgjet ruse vrasës, hajdutë, mashtrues, banditë ose tregtarë droge, duke përfshirë Oleg B.

Të gjithë mund të shkojnë në betejë për Wagner.

Konventa e Gjenevës për mbrojtjen e personelit ushtarak të plagosur dhe të sëmurë nuk zbatohet për mercenarët Wagner, por vetëm për ushtarët e ushtrive të rregullta.

Mercenarët e Wagnerit si "mish për top"

Në Ukrainë ai nuk pa gjë tjetër veç luftëtarëve të Wagnerit, thotë B.

Nga stërvitja e tij në Ukrainën lindore, logjistika në prapavijë deri në front: asgjë përveç luftëtarëve të Wagner, pa ushtarë të rregullt, raporton B.

Sepse Wagner është atje për të hapur rrugën për ushtrinë e rregullt, thotë ai.

Për këtë qëllim, Prigozhin rekrutoi rreth 30,000 burra nga burgjet ruse.

Sipas vlerësimeve të Ukrainës, 80 për qind tashmë janë vrarë, plagosur ose kapur në Ukrainë.

B. thotë se ai është ndoshta i vetmi i mbijetuar nga grupi i tij prej 50 personash:

"Ne e dinim që ishim "mish për top" dhe ramë dakord për këtë."

lufta ne ukraine wagner

EMISIONET