Ish-deputetja suedeze i bashkohet ushtrisë ukrainase, tregon pse e bëri një gjë të tillë

Ish-deputetja suedeze, Caroline Nordengrip, aktualisht vullnetare në këmbësorinë ukrainase, thotë se ka zgjedhur t’i bashkohet luftës kundër agresionit rus, sepse Ukraina është “një vend i mrekullueshëm”, për lirinë dhe paqen e së cilës ia vlen të rrezikohet. E trajnuar në ushtrinë suedeze, Nordengrip po shërben edhe si instruktore për trupat ukrainase. 

Ish-deputetja suedeze i bashkohet ushtrisë ukrainase, tregon pse e

Ish-deputetja suedeze Caroline Nordengrip ka nënshkruar një kontratë me Forcat e Armatosura të Ukrainës.

Kështu thuhet në llogarinë e saj në Instagram, transmeton Ukrinform, përcjell Telegrafi.

“Informacioni për mua duke iu bashkuar ushtrisë ukrainase është përhapur shumë shpejt. Jam shumë mirënjohës për të gjitha mesazhet që marr dhe mbështetjen nga njerëzit në mbarë globin. Jam e përulur dhe nuk di çfarë të them. Faleminderit. Mendoni nëse ka diçka edhe të vogël që mund të bëni për Ukrainën dhe ju lutemi ndihmoni ata. Slava Ukraini [Lavdi Ukrainës]”, ka shkruar Nordengrip.

Ajo shtoi se disa media raportuan se ajo ishte bashkuar me Legjionin Ndërkombëtar të Ukrainës.

Por, sipas saj, kjo nuk është e vërtetë, pasi ajo është bërë pjesë e ushtrisë së rregullt.

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ish-deputetja tha se do të shërbente në Brigadën e 47-të të mekanizuar dhe tashmë po përgatitej të nisej për në front, edhe pse në 15 vitet e fundit ajo e ka lidhur jetën e saj ekskluzivisht me politikën në vendin e saj të lindjes.

Nga viti 2018 deri në vitin 2022, Nordengrip shërbeu si deputete nga Partia Demokratike Suedeze në Riksdag.

Megjithatë, ajo vendosi të ndryshojë jetën e saj vitin e kaluar kur pa dhe dëgjoi lajmet për masakrat në Irpin dhe Bucha.

lufta ne ukraine

EMISIONET