Frika për vendet antike pas tërmetit shkatërrues

Frika për vendet antike pas tërmetit shkatërrues

Shkatërrimi i pjesshëm i një kështjelle të epokës romake në qytetin turk të Gaziantepit ka çuar në frikën se dy tërmetet që goditën të hënën mund të kenë dëmtuar monumente të tjera të çmuara në Turqi dhe Siri, zona të pasura me trashëgimi kulturore.

Fotografitë dhe pamjet e Kalasë së Gaziantepit , e konsideruar si një nga kështjellat më të ruajtura në Turqi, treguan se pjesë të mureve të saj prej guri ishin kaskaduar në anën e kalasë.

Siria dhe Turqia konsiderohen djepe të qytetërimit njerëzor dhe shtëpia e disa prej relikteve më të çmuara të antikitetit në botë, me disa vende të trashëgimisë botërore të UNESCO-s, duke përfshirë qytetin antik të Alepos, tashmë të shkatërruar nga lufta civile siriane .

Raportet e pa verifikuara në mediat sociale sugjeruan se tërmetet e së hënës mund të kenë dëmtuar portën perëndimore të qytetit të vjetër të Aleppos.

Kalaja e Gaziantepit u trondit kur një tërmet me magnitudë 7.8 goditi aty pranë në mëngjes herët të hënën. Më shumë se 1,300 njerëz janë vrarë nga shembja e ndërtesave në të gjithë Turqinë dhe Sirinë , dhe një tërmet i dytë me magnitudë 7.7 goditi në mes të ditës.

“Disa nga bastionet në pjesët lindore, jugore dhe juglindore të Kalasë historike të Gaziantepit në rrethin qendror të Şahinbeut u shkatërruan nga tërmeti; mbeturinat u shpërndanë në rrugë”, raportoi agjencia shtetërore turke e lajmeve Anadolu.

“Kangjellat prej hekuri përreth gjykatës ishin të shpërndara në trotuaret përreth. U shemb edhe muri mbajtës pranë kalasë. Në disa bastione u vërejtën çarje të mëdha pas tërmetit”, shtoi ai.

Pjesë të kështjellës, të vendosura në tokë të lartë në qendër të Gaziantepit të sotëm, besohet se datojnë që nga perandoria hitite, por ndërtesa kryesore u ndërtua nga romakët në shekujt e dytë dhe të tretë. Më vonë u forcua dhe u zgjerua gjatë periudhës së perandorit bizantin Justiniani I, i cili u quajt "Arkitekti i Kështjellave", sipas Muzeumeve Turke, një faqe interneti e drejtuar nga qeveria.

Kupola dhe muri lindor i xhamisë historike Shirvani, pranë kështjellës, gjithashtu u shembën pjesërisht gjatë tërmetit, sipas uebsajtit të lajmeve Daily Sabah .

EMISIONET