“Egërsira”, Zelensky akuzon Rusinë se po sulmon njerëzit që përpiqen të largohen nga zonat e përmbytura

“Egërsira”, Zelensky akuzon Rusinë se po sulmon

Presidenti i Ukrainës ka akuzuar Rusinë se po përpiqet të bëjë “dëm maksimal” pasi diga Kakhovka u shkatërrua në rajonin jugor të Khersonit të pushtuar nga Rusia.

Autoritetet janë përpjekur të shpëtojnë mijëra njerëz, disa prej të cilëve u detyruan të tërhiqeshin në çatinë e shtëpisë së tyre për t’iu shmangur përmbytjeve të rënda.

Volodymyr Zelenskyy tha se situata është e tmerrshme dhe bëri thirrje për një “përgjigje të qartë dhe të shpejtë nga bota” për të ndihmuar vendin të rimëkëmbet.

“Është madje e pamundur të përcaktohet me siguri se sa njerëz në territorin e pushtuar përkohësisht të rajonit Kherson mund të vdesin pa shpëtim, pa ujë të pijshëm, pa ushqim, pa kujdes mjekësor”, shkroi ai në Telegram.

Evakuimet nga tërheqjet dhe qytetet e prekura kishin ndodhur, por po ndërpriteshin nga zjarri i artilerisë ruse, shtoi Zelenskyy në fjalimin e tij të natës.

“Artileria ruse vazhdon të gjuajë pa marrë parasysh se çfarë. Egërsira,” tha ai.

Të paktën 2,000 njerëz janë shpëtuar në Kherson dhe Mykolaiv, shtoi ai, por paralajmëroi se situata në zonat e pushtuara nga Rusia të qyteteve është “absolutisht katastrofike”.

“Propagandistët rusë po diskutonin seriozisht dhe hapur pikërisht këtë skenar të një fatkeqësie të shkaktuar nga njeriu, të cilën ata e shkaktuan,” tha ai.

Të dyja palët kanë fajësuar njëra-tjetrën për shkatërrimin – me Kievin që pretendon se është hedhur në erë dhe Moska thotë se është shkaktuar nga bombardimet ukrainase.

EMISIONET