“Vis Martinaj më mori peng në Sauk, më kërcënuan se do më murosnin”/ Zbardhet dëshmia e Bledi Tetas për vrasjen e Santiago Malkos

Blendi Teta dëshmon në procesin gjyqësor në ngarkim  të Leonard dhe Elis Dukës, Fatmir Hysenit, Oltion Logut, Aleksandër Manxhakut dhe Dritan Agajt.

Të pandehurit akuzohen për vrasjen e Santiago Malkos në 27 Gusht të 2019.

Blendi Teta: “Nuk e njoh Santiago Malkon dhe nuk kam asnjë dijeni për ngjarjen e 27 gushtit 2019. Në atë kohë kam qenë në Shqipëri. Në datë 27, unë kam qenë për një drekë tek lokali “La F.....” në zonën e Freskut.

Në atë kohë isha menaxher i kompanisë së lotove të vëllezërve Duka për Tiranën. Ata i kam njohur 3 vite më pas pasi ju kam shitur atyre dhe Ervis Martinajt kompaninë time të basteve sportive.

Në darkë më ka dërguar me makinë e Ervis Metanit, sepse makinën time e kishte marrë shoqja ime, e cila kishte shkuar në Kavajë për punë personale.

Në darkë me Leonard dhe Elis Dukës, Fatmir Hysenit, Oltion Logut, Aleksandër Manxhakut, të gjithë ishim menaxherë për qarqe të ndryshme të lojërave të fatit.

Kam shkuar tek dreka rreth orës 17:00 dhe kam qëndruar deri nga ora 19:30 ose 19:45 jam larguar.

Ngaqë nuk kisha makinë, i kam kërkuar Ilir Selmanit të më shoqëronte me makinën e punës që ishte “Skoda” e bardhë dhe e përdorinim për të transportuar tavolinat e llotove.

Selmani më ka shoqëru deri sa të gjeja një taksi. Kemi kaluar tek Komisariati nr. 4 dhe më pas kam shkuar tek spitali i fëmijëve. Njëra taksi ishte e prishur dhe një shitëse e kioskës më tha prit 5 minuta se vjen taksia tjetër.

Thekoj që celularin e kisha të fikur. Duke qëndruar aty kam dashur të shkoj ne tualet. Aty në një lokal përbri Spitalit 5 nuk kishte tualet dhe jam fut tek spitali brenda për nevojat personale”.

Me ndërhyrjen e gjykatës Teta tha: “Nuk kam hyrë në Spitalin e Fëmijëve, por tek Spitali 5. Me të mbërritur taksia jam nisur drejt baneses së shoqes time, në “Don Bosko”.

Ndërkohë familjen i kam me banim në afërsi të Liqenit të Thatë. Aktivitetin e llotove e ushtroja që nga 2005 deri në shtator të 2019.

Vrasjen e kam mësuar disa ditë më vonë në gazeta. Më pas kam marrë informacion që isha në kërkim për lojërat e fatit dhe jam larguar për në Golem, aty ku kam qëndruar deri në datë 13 shtator.

Dua të sqaroj që me Ervis Martinajn dhe Vëllezërit Duka kam pas të njëjtin raport, çështje llotosh.

Gjatë kohës që isha në Golem, taksisti që përdorja shpesh dhe që rrinte poshtë shtëpisë së shoqes time më ka treguar se policia më kishte kontolluar shtëpinë.

Më shoqen nuk flisja, se ajo kishte frikë ngaqë kishte shku policia. Ndërsa me gruan dhe fëmijët nuk kisha folur.

Kur jam kthyer në Tiranë, më datë 13, më ka arrestu policia, aty nuk kam dhënë deklarime, të nesërmen më kanë dhënë me firmos ca letra dhe më thanë që janë letrat e avokatit.

Unë nuk kam lidhje me këtë ngjarje, as e njoh Santiago Malkon. Dua të sqaroj e nderuar gjykatë që edhe pse e dija që isha në kërkim për llotot unë lëvizja.

Në datën 8 ose 9 shtator të 2019, Ervis Martinaj ka kërkuar të më takojë. Për këtë gjë ai me ka sjellë për të më takuar një nga çunat e tij me emrin Arbër.

E kam takuar Martinajn po atë ditë tek “ETC”, në një lokal në kat të dytë. Ai ishte aty me disa nga anëtarët e grupit të tij, mes tyre edhe Erigers Mihasi.

Aty Martinaj më tregoi videon time kur po prisja taksinë pranë spitalit. Aty më kërcënuan dhe më kërkoi të tregoj për vëllezërit Duka.

Më pas më ka marrë dhe nën kërcënimin e armëve më kanë dërguar në një bodrum në Sauk.

Aty më kanë kërcënuar duke më thënë se të tregoja se kush ishte i përfshirë në ngjarjen e Malkos dhe se ku rrinin Vëllezërit Duka.

U kam sqaruar se nuk di asgjë! Martinaj dhe grupi i tij më kërcënuan se do më vrisnin dhe do më murosnin. Më pas ata më kanë lënë të lirë. E nderuar Gjykatë dua që t’i bëj një pyetje prokurorit.

A mund të më thoni kush është personi me pseudonimin "Tigri" tek SKY EÇ që ka dhënë 500 mijë euro për të fundosur Vëllezërit Duka?”

Gjykata i kërkon shpjegime për këto informacione dhe ai shprehet se i ka mësuar duke qenë se ka 4 vite në burg për këtë çështje. Blendi Teta është dënuar me 25 vite burg për vrasjen e Santiago Malkos.

“Vis Martinaj më mori peng në Sauk, më kërcënuan
Santiago Malko dhe Blendi Teta

santiago malko ervis martinaj edison vatnikaj martinaj vis martinaj bledi teta

EMISIONET