Parashikimi i motit për këtë të enjte, 30 nëntor 2023

Parashikimi i motit për këtë të enjte, 30 nëntor 2023

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëri të ditur se për ditën e enjte vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqëndrueshme.

Moti parashikohet me kthjellime si dhe alternime vranësirash kalimtare mesatare dhe hera-herës deri të dendura. Vranësirat e dendura do të jenë më tepër prezente në zonën e veriperëndimit dhe jugut.

Në zonën e veriperëndimit reshje shiu me intensitet të ulët dhe mesatar në formë shtrëngatash. N

ë periudha tepër afatshkurtra reshjet në këtë zonë me intensitet deri të lartë në formën e rrebesheve dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Në zonën e jugut reshjet me intensitet të ulët lokalisht mesatar në formën e shtrëngatave. Mjegullinë për shkak të reshjeve.

Era do të fryjë intensive me drejtim jugperëndim – juglindje me shpejtesi mesatare 1-8m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe lugina era hera herës relativisht intensive dhe shpejtësi 12-16m/sek.

Valëzimi në dete i forcës 2-4 ballë.

Temperaturat parashikohen:

Parashikimi i motit për këtë të enjte, 30 nëntor 2023

/ATSH/

EMISIONET