Fanella e përgatitur për Pele pritet të shitet me çmimin marramendës

Fanella e përgatitur për Pele pritet të shitet me çmimin

Një fanellë e futbollit brazilian e përgatitur për lojtarin legjendar Pele përpara ndeshjes së tij të fundit ndërkombëtare, vlerësohet të shitet deri në 30,000 paund në ankand.

Ishte një nga dy fanellat me numrin 10 të bëra për ndeshjen e Brazilit në 1971 kundër Jugosllavisë, tha Hansons Auctioneers.

Pele nuk e veshi atë në ndeshje dhe ia dha masazhistit të ekipit.

Këmisha u ble më vonë nga një menaxher restoranti në Shropshire, i cili tha se shpresonte që ajo të përfundonte në një muze futbolli.

Shitësi 33-vjeçar, i cili nuk donte të zbulonte identitetin e tij, tha se e kishte blerë atë nga një koleksionist privat në vitin 2020.

"Ka qenë një pjesë e mrekullueshme e kujtimeve të futbollit për të qenë kujdestar. Tani ndjej se meriton një skenë më të madhe, ndoshta në shtëpi në Brazil," tha ai.

Pele vdiq në dhjetor. Ai ishte i vetmi lojtar që fitoi Kupën e Botës tre herë dhe u emërua Lojtari i Shekullit nga FIFA në 2000.

Veshja me mëngë të gjata u përgatit së bashku me një version me mëngë të shkurtra, me këtë të fundit që vishej në lojë, tha Hansons.

Ai shtoi se pas ndeshjes, Pele ia dha atë të pa veshur masazhuesit Abilio Jose de Silva, me nofkën Nocaute Jack, i cili punoi me ekipin kombëtar nga fundi i viteve 1960 deri në 1994, një vit fitues i Kupës së Botës për Brazilin.

Këmisha do të shitet në dhomën e shitjes së firmës Derbyshire më 15 shkurt me një letër autenticiteti nga vajza e masazhatorit.

Pele vlerësohet se ka shënuar një rekord botëror 1,281 gola në 1,363 paraqitje gjatë një karriere 21-vjeçare, duke përfshirë 77 gola në 92 ndeshje për vendin e tij.

Fanella e përgatitur për Pele pritet të shitet me çmimin

EMISIONET