E kapin kamerat e sigurisë, prifti grek vjedh orën 24 mijë euroshe në dyqanin antik në Stamboll

E kapin kamerat e sigurisë, prifti grek vjedh orën 24 mijë

Një prift ortodoks grek që shërbente në Patriarkanën Ekumenike në Stamboll u arrestua së fundmi nga policia turke për vjedhjen e një ore xhepi me vlerë 24 mijë euro nga një dyqan antik.

Agathangelos Sisko u arrestua të hënën, por u lirua menjëherë pas ndërhyrjes së Patriarkanës Ekumenike.

Momenti kur Sisko mesa duket po vjedh orën është kapur nga një kamera sigurie. Stacionet televizive turke kanë raportuar gjerësisht për këtë rast.

Sipas një raporti nga National Herald, i cili i pari dha lajmin, Patriarku Ekumenik Bartolomeu e vendosi priftin në pushim të pacaktuar.

Burime thanë për gazetën greko-amerikane se Bartolomeu është tmerrësisht i shqetësuar dhe i pikëlluar nga ngjarja.

Pronari i dyqanit antik në Stamboll tha për mediat se “është turp sepse autori është anëtar i Patriarkanës Ekumenike dhe duhet të kishte menduar për institucionin që përfaqëson dhe të ishte më i kujdesshëm”.

Siskos e ka pranuar se është personi që shfaqet në video, por ka refuzuar të bëjë ndonjë koment të mëtejshëm.

Prifti thuhet se është Kryekujdestari i Patriarkanës Ekumenike. Ai mbërriti në Patriarkanën Ekumenike nga qyteti i Kastorisë në Greqi si laik dhe më vonë u shugurua.

vjedhje prifti grek ora

EMISIONET