Zyrtari libanez thotë se nga mina tokësore u plagosën vëzhguesit e OKB-së

Zyrtari libanez thotë se nga mina tokësore u plagosën

Një hetim i ushtrisë libaneze në vazhdim ka përcaktuar se një minë tokësore plagosi tre vëzhgues ushtarakë të OKB-së dhe një përkthyes javën e kaluar, tha një zyrtar gjyqësor të mërkurën, ndërsa Izraeli implikonte Hezbollahun.

“Rezultatet paraprake të një hetimi të ushtrisë libaneze kanë gjetur se vëzhguesit u plagosën nga një minë tokësore,” tha zyrtari libanez, duke kërkuar anonimitetin pasi ata nuk ishin të autorizuar të flisnin me media.

Hetimi në vazhdim nga ushtria dhe paqeruajtësit nga Forca e Përkohshme e Kombeve të Bashkuara në Liban (UNIFIL) nuk ka përcaktuar ende se kush e vendosi minën, shtoi zyrtari, duke vënë në dukje se tre mina ishin në zonë, “njëra prej të cilave shpërtheu”. UNIFIL tha se vëzhguesit ushtarakë nga Australia, Kili dhe Norvegjia dhe një asistent i gjuhës libaneze u plagosën në shpërthimin e së shtunës. Vëzhguesit nga Organizata e Mbikëqyrjes së Armëpushimit të OKB-së, e cila mbështet UNIFIL, kishin qenë në një patrullë në këmbë përgjatë të ashtuquajturës Vija Blu — kufiri i demarkuar nga OKB midis Libanit dhe Izraelit, thanë paqeruajtësit.

Ushtria izraelite tha të mërkurën se kishte marrë informacion që tregonte se një ngarkesë shpërthyese e Hezbollahut kishte shkaktuar shpërthimin.

“Sipas informacionit në dispozicion të (ushtrisë), shpërthimi që ndodhi më 30 mars… ndodhi pasi një patrullë e UNIFIL kaloi mbi një akuzë që ishte vendosur më parë nga Hezbollahu në zonë,” tha zëdhënësi i ushtrisë Avichay Adraee në X.

Një burim i afërt me Hezbollahun tha se grupi i mbështetur nga Irani “me siguri nuk do t’i përgjigjet akuzave izraelite”, duke shtuar se çështja ishte në duart e UNIFIL dhe ushtrisë. Zëdhënësi i UNIFIL Andrea Tenenti tha se raportet paraprake treguan se “shpërthimi nuk u shkaktua nga zjarri i drejtpërdrejtë ose i tërthortë”. Agjencia shtetërore e Lajmeve e Libanit kishte raportuar të shtunën se një “dron armik (izraelit)” bastisi zonën e Rmeishit ku goditën shpërthimet.

Ushtria izraelite kishte thënë: “Ne nuk goditëm në zonë“.

Izraeli dhe Hezbollahu kanë shkëmbyer zjarr pothuajse çdo ditë që kur grupi militant palestinez Hamas kreu një sulm të paprecedentë në Izraelin jugor më 7 tetor, duke shkaktuar luftë në Gaza. Armiqësitë ndërkufitare kanë vrarë të paktën 349 njerëz në Liban, kryesisht luftëtarë të Hezbollahut, por gjithashtu të paktën 68 civilë. Luftimet kanë zhvendosur dhjetëra mijëra njerëz në Libanin jugor dhe në Izraelin verior, ku ushtria thotë se 10 ushtarë dhe tetë civilë janë vrarë.

Organizata e OKB-së për Mbikëqyrjen e Armëpushimit u krijua pas luftës së vitit 1948 që shoqëroi krijimin e Izraelit për të monitoruar marrëveshjet e armëpushimit të arritura me fqinjët e tij arabë.

Ai gjithashtu ndihmon operacionet e tjera paqeruajtëse të OKB-së në rajon, duke përfshirë UNIFIL, i cili u krijua pas pushtimit të Izraelit në Libanin jugor në vitin 1978 dhe u zgjerua pas një lufte të vitit 2006 midis Hezbollahut dhe Izraelit.

EMISIONET