VIDEO nga sulmi terrorist në sinagogë, mes viktimave edhe fëmijë

VIDEO nga sulmi terrorist në sinagogë, mes viktimave edhe

Të paktën 7 persona humbën jetën nga një sulm me armë zjarri në një vendbanim izraelit të premten. Dhjetë të tjerë janë plagosur.

Dhe mbi të gjitha në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Viktimave të Holokaustit.

Sipas raportimeve të mediave, sulmuesi hapi zjarr ndaj vizitorëve në një sinagogë.

Siç është raportuar nga shërbimi i shpëtimit Magen David Adom të premten në mbrëmje, disa prej tyre janë në gjendje kritike.

Të shtëna me armë zjarri mund të dëgjohen në video të pakonfirmuara, të cilat janë publikuar në rrjetet sociale.

Sulmuesi u “neutralizua”

Një zëdhënëse e policisë dhe Ministria e Jashtme izraelite flasin për tetë të vdekur.Shërbimet e urgjencës thanë se pesë persona kishin vdekur.

Sipas mediave izraelite, mes të vdekurve ka edhe fëmijë.Tre viktima të tjera me armë zjarri u dërguan në spital.

Policia izraelite flet për një sulm terrorist ndërsa sulmuesi u neutralizua (vra).

Sipas mediave, ngjarja ka ndodhur pranë një sinagoge. Sulmuesi thuhet se është palestinez.

Aktualisht policia supozon se autori ka vepruar i vetëm.

Situata është përkeqësuar

Situata e sigurisë në Izrael dhe në territoret palestineze është përkeqësuar ndjeshëm ditët e fundit.

Një zëdhënës i Hamasit në pushtet në Gaza tha se sulmi ishte në hakmarrje për sulmin e ushtrisë izraelite në kampin e refugjatëve Jenin të enjten.

 Nëntë palestinezë u vranë dhe 20 të tjerë u plagosën në përleshjet me ushtarët izraelitë. Sot më shumë se 600,000 kolonë izraelitë jetojnë në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor.

Palestinezët pretendojnë territoret për një shtet të pavarur të Palestinës me kryeqytet pjesën lindore të Jeruzalemit të ndikuar nga Arabët.

izrael sulm terrorist izrael-palestine

EMISIONET