VIDEO/ Digjet Ambasada e Izraelit gjatë protestës kaotike në Meksikë

VIDEO/ Digjet Ambasada e Izraelit gjatë protestës kaotike në

Përleshjet shpërthyen midis policisë dhe protestuesve jashtë ambasadës izraelite në Meksikë.

Protestuesit i vunë flakën ambasadës izraelite, si shprehje e zemërimit ndaj masakrës së ndodhur në Rafah.

Disa protestues mbuluan fytyrat e tyre dhe hodhën gurë ndaj policisë që bllokuan rrugën e tyre drejt kompleksit diplomatik në lagjen “Lomas de Chapultepec”.

Rreth 200 persona iu bashkuan demonstratës “Aksioni urgjent për Rafah”, rreth 30 prej të cilëve filluan të thyejnë barrierat që i pengonin ata të arrinin në misionin izraelit.

Oficerët e policisë përdorën gaz lotsjellës dhe hodhën mbrapsht gurët e hedhur ndaj tyre nga protestuesit.

Demonstrata u thirr në përgjigje të një sulmi izraelit që ndezi një ferr në një kamp zhvendosjeje jashtë Rafah, duke vrarë 45 persona sipas zyrtarëve palestinezë.

Ndryshe, Izraeli ka nisur një ofensivë në territoret palestineze pas sulmit terrorist të palestinezëve në Tel Aviv më 7 tetor të vitit të kaluar.

EMISIONET