Raporti/ Mbi 2,000 emigrantë u rrëmbyen në Meksikë vitin e kaluar

Raporti/ Mbi 2,000 emigrantë u rrëmbyen në Meksikë vitin e

Qeveria e Meksikës tha se mbi 2,000 emigrantë u rrëmbyen nga bandat dhe kartelet e drogës vitin e kaluar, ndërsa autoritetet filluan një kërkim për dhjetë kolumbianë të rrëmbyer në Meksikën veriore këtë javë.

Agjencia kombëtare e imigracionit të Meksikës tha se autoritetet kishin liruar 2,115 emigrantë të të gjitha kombësive të rrëmbyer nga bandat në vitin 2022.

Bandat dhe kartelet duket se po u kërkojnë gjithnjë e më shumë migrantëve tarifa për të kaluar Meksikën, dhe më pas i rrëmbejnë ata për shpërblim.

Një i afërm i një prej kolumbianëve të zhdukur tha se rrëmbyesit kanë telefonuar për të kërkuar mijëra dollarë nga të afërmit në Shtetet e Bashkuara. Ky ishte i fundit në një varg rrëmbimesh masive të kohëve të fundit në Meksikë.

I kontaktuar me telefon në Bogota, Kolumbi, Johan Morales, djali i një çifti që u zhduk të martën, tha se prindërit e tij dhe të afërmit e tjerë kishin qenë në shtetin kufitar verior të Sonora kur ai humbi kontaktet me ta.

Morales tha se të afërmit e tij kishin planifikuar të arrinin në kufirin e Arizonës dhe t’i dorëzoheshin zyrtarëve amerikanë për të kërkuar azil. Ai tha se një kushëri që jeton në Nju Jork mori një telefonatë nga rrëmbyesit të enjten duke kërkuar 2,500 dollarë për secilin për të liruar të afërmit e tij.

Zyra e prokurorit të shtetit Sonora njoftoi një kërkim ishte nisur për kolumbianët e zhdukur, të cilët besohej se ishin në qytetin kufitar të San Luis Río Kolorados kur u zhdukën.

Vetëm një javë më parë, Ekuadori kishte kontaktuar zyrtarë në Sonora për t’u ankuar se 30 ekuadorianë ishin rrëmbyer në shtet. Kur zyrtarët arritën në kasafortën ku po mbaheshin në një qytet tjetër kufitar, gjetën më shumë njerëz nga sa prisnin: 43 ekuadorianë dhe 20 emigrantë të tjerë të rrëmbyer po mbaheshin atje.

Kjo nuk ka qenë e pazakontë në muajt e fundit: ankesat për disa emigrantë të zhdukur kanë bërë që policia të hetojë dhe të gjejë dhjetëra të tjerë që mbahen kundër vullnetit të tyre.

Në prill, një rrëmbim i raportuar i rreth 20 personave në shtetin qendror verior të San Luis Potosí e bëri policinë të kryente një kërkim masiv nga ajri dhe toka, dhe ata gjetën jo vetëm 20 emigrantët që kërkonin, por rreth 80 emigrantë të tjerë duke u mbajtur kundër dëshirës së tyre, me sa duket nga e njëjta bandë.

EMISIONET