Nuk ka falje në Rusi për carët që humbin luftën, inteligjenca ukrainase: Putin ka frikë se do të vritet

Nuk ka falje në Rusi për carët që humbin luftën,

Vladimir Putin po 'lufton për jetën e tij' dhe ka frikë se mund të vritet nëse Rusia pëson pengesa të tjera të rënda pas çlirimit të Khersonit, ka pohuar një figurë e lartë e inteligjencës ukrainase.

Oleksiy Arestovich, një këshilltar i shefit të shtabit të Volodymyr Zelensky, tha se kapja tronditëse e territorit të kontrolluar nga Rusia ka rritur në mënyrë dramatike frikën në Kremlin se Ukraina do të fitojë luftën.

Ai tha, sipas The Times: 'Putini është shumë i frikësuar sepse nuk ka falje në Rusi për carët që humbasin luftërat.

Ai po lufton për jetën e tij tani. Nëse ai e humb luftën, të paktën në mendjet e rusëve, do të thotë fundi. Fundi i tij si figurë politike. Dhe ndoshta në kuptimin fizik.

Rëndësia e madhe e Khersonit për Kremlinin - si për shkak të lidhjes së tij me Krimenë e aneksuar nga Rusia dhe portin e Odesës të Ukrainës në perëndim - e bëri atë një humbje të turpshme për Putinin kur ai urdhëroi trupat e tij të tërhiqeshin javën e kaluar.

Është kapja më e madhe e luftës e Ukrainës dhe ka shkaktuar sulme të reja ruse dhe plane për një ofensivë të re nga Bjellorusia, tha Arestovich.

Ai shtoi: "Kjo i ka detyruar edhe njerëzit që janë shumë besnikë ndaj Putinit të dyshojnë se mund ta fitojnë këtë luftë".

Arestovich thotë se trupat ruse do të kryejnë një ofensivë nga Bjellorusia në Donbas dhe gjithashtu do të përpiqen të pretendojnë centralin bërthamor Rivne.

Sulmet ruse kanë goditur tashmë rajonin dhe një nga katër njësitë e uzinës u shkëput javën e kaluar.

Arestovich beson se sulmet që kanë përgjysmuar kapacitetin e fuqisë së Ukrainës janë një formë 'shantazhi' për të detyruar Ukrainën dhe aleatët e saj në bisedime me Kremlinin, citon Daily Mail.

EMISIONET