Macron për dërgimin e avionëve luftarakë në Ukrainë: Asgjë nuk përjashtohet në parim

Macron për dërgimin e avionëve luftarakë në

Presidenti francez Emmanuel Macron, i pyetur të hënën në Hagë për dërgimin e avionëve luftarakë në Ukrainë për ta ndihmuar atë kundër pushtimit rus, u përgjigj me kujdes se "asgjë nuk përjashtohet në parim".

Ai foli për "kriteret", përpara çdo vendimi, si "formulimi" i një "kërkese" nga Ukraina, që "nuk shkakton përshkallëzim" dhe "nuk ka gjasa të prekë territorin rus, por të ndihmojë përpjekjet e rezistencës" dhe "të mos dobësojnë potencialin e ushtrisë franceze”.

 “Sipas definicionit, asgjë nuk përjashtohet”, tha ai, ndërsa theksoi se ukrainasit “nuk po e bëjnë këtë kërkesë për momentin”.

Megjithatë, "në dritën e këtyre tre kritereve ne do të vazhdojmë të shqyrtojmë rast pas rasti" dërgesat e pajisjeve ushtarake, shtoi ai pasi shtroi të njëjtat kritere për dërgimin e mundshëm të tankeve Leclerc.

Vendimet merren “sipas kërkesave të bëra dhe jo sipas thashethemeve që qarkullojnë”, nënvizoi presidenti francez, duke sqaruar se ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksii Reznikov pritet të martën të martën në Paris për të biseduar me homologun e tij francez Sébastien Lecornu.

Kryeministri holandez Mark Rutte, nga ana e tij, theksoi se "nuk ka tabu, por do të ishte një hap i madh" nëse luftëtarët do t'i dorëzoheshin Kievit.

Holanda nuk ka marrë ende një kërkesë as nga Kievi, tha ai, duke rënë dakord me kriteret e vendosura nga Macron.

Pas disa javë hezitimi, Berlini vendosi të mërkurën e kaluar të dërgojë 14 tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman në Ukrainë dhe të lejojë vendet e tjera evropiane të furnizojnë tanke të ngjashme në Kiev.

Megjithatë, dje kancelari gjerman Olaf Scholz tha se Berlini nuk do të dërgojë avionë luftarakë në Ukrainë.

lufta ne ukraine avione luftarake emmanuel macron

EMISIONET