Kundër-ofensiva?! Si mundet ukrainasit që të çajnë murin rus qindra kilometra të gjatë

Kundër-ofensiva?! Si mundet ukrainasit që të çajnë

Po afrohet me shpejtësi dita kur Ukraina do të përpiqet të thyejë vijën e frontit rus. Pothuajse 14 muaj që kur presidenti rus, Vladimir Putin filloi pushtimin në shkallë të plotë, aksionet në këtë fazë të parë të kundërofensivës pranverore nuk mund të ishin më të larta, shkruan "Financial Times"

Suksesi ose dështimi do të formësojë fushën e betejës dhe do të përcaktojë pozitën e Kievit në negociatat eventuale me Moskën për përfundimin e luftës.

Ukrainasit do të përballen me më shumë se 140 mijë trupa armike përgjatë vijës së frontit prej 950 kilometrash.

Dy ushtritë do të ndahen nga barriera vdekjeprurëse të minave, llogoreve dhe kurtheve anti-tanke të ngritura nga rusët, transmeton Telegrafi.

“Për të qenë e fortë në çdo negociatë, Ukraina duhet të jetë e fortë në fushën e betejës”, tha në fillim të këtij viti presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky. “Le të çlirojmë maksimumin (sasinë e territorit) që mundemi”, shtoi ai.

Por zyrtarët dhe analistët, bazuar në përpjekjet e deritanishme, premtojnë se do të jetë një punë e vështirë. Së pari, operacionet përparimtare janë jashtëzakonisht të vështira për t’u ekzekutuar, sepse ato kërkojnë që të gjitha njësitë ushtarake, nga artileria dhe tanket deri tek mbledhja e inteligjencës dhe inxhinierët, të punojnë në sinkron.

“Duhet një orkestrim i madh i armëve të kombinuara. Të gjithë duhet të luajnë një rol. Është një rrezik shumë i lartë”, tha Nick Gunnell, ish-oficer britanik me përvojë të gjerë në operacionet e shkeljes.

Por atyre do t’u mungojë gjithashtu mbulimi vendimtar ajror për të ndaluar sulmet nga aeroplanët luftarakë rusë që, tha Gunel, mund të “shpartallojnë automjetet e specializuara inxhinierike ukrainase”, ndërsa përpiqen të shkelin fortifikimet ruse. Perëndimi deri më tani ka refuzuar ta furnizojë Kievin me aeroplanë luftarakë të avancuar si F-16.

“Qasja klasike në një ofensivë tokësore është të depërtosh në pjesën e pasme të armikut, në një ose më shumë zona, dhe të kryesh një goditje të përqendruar kundër qendrës së gravitetit të armikut”, tha Ben Barry, ish-komandant batalioni i këmbësorisë së blinduar britanik.

“Shembuj të suksesshëm pa epërsi ajrore janë të rrallë”, tha ai, duke përmendur një sulm tokësor izraelit në pozicionet egjiptiane në vitin 1973 gjatë Luftës së Yom Kipur.

Nuk është sekret që një kundërsulm është i pashmangshëm. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ndau së fundmi një video që tregon ushtarët duke mësuar se si të përdorin armët britanike me mbishkrimin, “për çfarë? Do ta shihni. Pranvera po vjen”.

Pikërisht se ku mund të ndodhte sulmi mbetet një sekret i ruajtur nga afër. Një zonë e konsideruar strategjikisht jetike për Rusinë është rreth Melitopolit pranë Detit Azov.

Një përparim i suksesshëm ukrainas këtu do të ndante forcat ruse në dysh, duke lënë një grup në Krime dhe në jug dhe tjetrin në lindje. Por ushtria ruse, e vetëdijshme për rreziqet, ka përgatitur tashmë një sërë linjash mbrojtëse në rajon.

Mbrojtjet ruse zakonisht përbëhen nga një fushë e minuar, e ndjekur nga linjat e shtyllave të betonit në formë piramide të quajtura “dhëmbët e dragoit” që ngadalësojnë njësitë e mekanizuara.

Pas tyre është një fushë tjetër e minuar, me një sërë llogoresh dhe gropash prej 400 metrave pas dhe një kanal anti-tank prej 500 metrave përtej kësaj.

“Ju duhet të zgjidhni vendin më të përshtatshëm – edhe pse është një koncept shumë i hapur. Ndoshta është aty ku Ukraina ka logjistikë të mirë afër, ose në pikën më të dobët të Rusisë – megjithëse mund të jetë gjithashtu pika më e dobët e Ukrainës”, tha Gunnell.

Pjesa më e vështirë është sinkronizimi i pjesëve të ndryshme dhe ushtria ukrainase, ndonëse e aftë në manovra në shkallë të vogël, ka përvojë të kufizuar në operacionet e armëve të kombinuara në këtë shkallë, thonë analistët.

Për më tepër, forcat ukrainase humbën një pjesë të madhe të ushtarëve të tyre më me përvojë pasi pësuan rreth 120 mijë viktima. Dokumentet e supozuara të zbuluara të inteligjencës amerikane sugjerojnë se kundërofensiva mund të jetë “dukshëm më e vogël” se qëllimet e Kievit.

Megjithatë, ushtria e Ukrainës është nënvlerësuar më parë, për shembull kur ajo sfidoi vlerësimet ushtarake perëndimore vitin e kaluar dhe i larguan forcat ruse nga kryeqyteti dhe më pas nga qyteti verilindor i Kharkiv-it.

Rusia gjithashtu ka humbur gati dy herë më shumë njerëz që nga fillimi i pushtimit në shkallë të gjerë, sipas vlerësimeve perëndimore. Për më tepër, trupat ukrainase janë më të pajisura dhe më të stërvitura sesa armiqtë e tyre.

“Nëse sulmi ukrainas është i fuqishëm dhe i shpejtë, vija e frontit do të shpërbëhet dhe rusët do të ikin, ashtu siç bënë gjatë kundërofensivës rreth Kharkivit”, tha Glenn Grant, ish oficer dhe këshilltar i ushtrisë britanike në komisionin e mbrojtjes të parlamentit ukrainas.

Nëse kjo ndodh, mbrojtjet që kanë përgatitur rusët do të rezultojnë gjithashtu kryesisht të pavlefshme, duke lejuar më shumë forca ukrainase të kalojnë nëpër hendekun e pastruar.

EMISIONET