Kryeprokurori i ICC: Rusia tallet, por Putini mund të gjykohet për krime lufte si nazistët dhe Millosheviçi

Kryeprokurori i ICC: Rusia tallet, por Putini mund të gjykohet për

Kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare, Karim Khan, tha për CNN se besonte se Vladimir Putin mund të gjykohej për krime të dyshuara lufte, pavarësisht se Moska pretendon se nuk i nënshtrohet vendimeve të gjykatës. 

Khan kujtoi gjyqet historike të kriminelëve nazistë të luftës, ish-presidentit jugosllav Slobodan Millosheviç dhe ish-udhëheqësit liberian Charles Taylor si shembuj të figurave, në dukje të paprekshme, që u përballën me drejtësinë.

"Ata ishin të gjithë individë të fuqishëm, por përfunduan në sallat e gjyqit," tha ai. 

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi të premten urdhërarrestim për Putinin, duke e akuzuar atë për krime lufte në Ukrainë, përfshirë dëbim të paligjshëm të fëmijëve.

EMISIONET