Jens Stoltenberg i bindur se: E ardhmja e Ukrainës është në NATO

Jens Stoltenberg i bindur se: E ardhmja e Ukrainës është në

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg shprehu mbështetjen për anëtarësimin e Ukrainës në NATO.

“E ardhmja e Ukrainës është familja euroatlantike ”, u tha Stoltenberg gazetarëve në një konferencë shtypi pas ribashkimit të Komisionit NATO-Ukrainë në ditën e parë të takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s.

Në seancë mori pjesë edhe ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba .

Stoltenberg konfirmoi se aleatët e NATO-s mbeten të përkushtuar ndaj politikës së dyerve të hapura të NATO-s, por paralajmëroi se “hapi i parë është të sigurohet që Ukraina të mbizotërojë si një komb i pavarur”.

Ai përshëndeti premtimin e aleatëve të NATO-s në mbështetjen e Kievit dhe njoftoi se NATO do të “zhvillojë një iniciativë mbështetëse shumëvjeçare për Ukrainën” për të ndihmuar kalimin e ushtrisë ukrainase nga “pajisjet dhe doktrinat e epokës sovjetike në standardet e NATO-s”.

Ai ripohoi gjithashtu mbështetjen e NATO-s për Kievin përballë agresionit rus “për aq kohë sa duhet”.

Takimi dyditor do të vazhdojë me bisedimet midis ministrave të jashtëm të NATO-s dhe homologëve të tyre nga Japonia, Zelanda e Re, Koreja e Jugut dhe Australia.

lufta ne ukraine jens stoltenberg nato stoltenberg ukrainë

EMISIONET