Ish-agjenti i KGB-së: Rusia mund të nisë 'aksidentalisht' një luftë bërthamore

Ish-agjenti i KGB-së: Rusia mund të nisë

Rusia mund të shkaktojë një apokalips bërthamor pasi një ish-spiun i KGB-së paralajmëron se rreziku është më i lartë se kurrë.

Agjenti Jack Barsky, i cili kaloi një dekadë duke spiunuar në SHBA, lëshoi paralajmërimin e ashpër.

73-vjeçari tha se bota po përballet me “kohë të rrezikshme” pasi ai e krahasoi situatën e sotme me Luftën e Ftohtë.

Gjatë asaj kohe, Barsky pretendon se bota iu afrua Harmagedonit në të paktën tre raste.

Por ai shtoi se bota tani ka komplikimin e shtuar të arsenalit bërthamor të mirëmbajtur keq të Rusisë, nga frika se mund të ndezë Luftën e Tretë Botërore.

Sipas The Sun, situata midis Rusisë dhe Ukrainës është përkeqësuar në mënyrë dramatike në ditët e fundit pas sulmit të dukshëm me dron të mërkurën.

Objekti fluturues shpërtheu në flakë mbi kështjellën në qendër të Moskës, ku shefi i Kremlinit ka zyrën dhe apartamentin e tij.

Rusia pretendoi se SHBA qëndronte pas sulmit dhe kishte për qëllim t'i shkaktonte një "disfatë strategjike" Rusisë.

Publikimi shtoi se një paralajmërim rrëqethës bërthamor u lëshua gjithashtu nga ish-shefi i raketave hipersonike Satan-2 të Putinit, Dmitry Rogozin, pas tentativës së supozuar për vrasjen e Presidentit rus.

Ai bëri thirrje që Kremlini të lëshojë armë bërthamore në Ukrainë si hakmarrje.

"Ne nuk sulmojmë Putinin apo Moskën. Ne luftojmë në territorin tonë. Ne po mbrojmë fshatrat dhe qytetet tona".

Barsky i tha The Sun se pushtimi i Putinit në Ukrainë ishte "gabimi i tij më i madh", por nuk pajtohet me ekspertët që kanë sugjeruar se Putini mund të rrëzohej.

"[Putini] nuk është vetëvrasës dhe të gjitha kërcënimet e tij për sulme bërthamore janë thjesht turbullira që synojnë të frikësojnë," tha Barsky.

Megjithatë, kur tensionet janë të larta, rritet mundësia e një lëshimi aksidental.

“Gjithashtu, jam i shqetësuar për gjendjen e arsenalit bërthamor rus, i cili është mjaft i vjetër dhe mund të mos jetë ruajtur aq mirë sa është i nevojshëm.Ne me të vërtetë jetojmë në kohë shumë të rrezikshme."

"[Bashkimi Sovjetik] e di se në momentin që ata do të lëshonin vetëm një armë bërthamore në drejtim të NATO-s, të gjithë do të vdisnin".

lufta ne ukraine rusia arme berthamore

EMISIONET