Bandat liruan mijëra të burgosur, Haiti shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Bandat liruan mijëra të burgosur, Haiti shpall gjendjen e

Qeveria e Haitit shpalli gjendjen e jashtëzakonshme dhe një shtetrrethim gjatë natës në një përpjekje për të rimarrë kontrollin e rrugëve pasi shpërthimi të dhunës gjatë fundjavës, ku anëtarë të armatosur të bandës sulmuan dy burgjet më të mëdha të vendit, me mijëra të burgosur që u arratisën.

Vendi shpalli gjendjen e jashtëzakonshme që do të jetë në fuqi për 72 orë.

“Policia u urdhërua të përdorë të gjitha mjetet ligjore në dispozicion për të zbatuar shtetrrethimin dhe për të kapur të gjithë përgjegjësit,” tha në një deklaratë ministri i financave Patrick Boivert, i cili po shërben si kryeministër në detyrë.

Dekreti mbylli një fundjavë vdekjeprurëse që shënoi një rënie të re në spiralën rënëse të dhunës në Haiti

Jimmy Chérizier, një ish-oficer elitar policie i njohur si Barbecue, i cili tani drejton një federatë bandash, ka marrë përgjegjësinë për rritjen e sulmeve.

Ai tha se qëllimi ishte kapja e shefit të policisë dhe ministrave të qeverisë së Haitit.

Të paktën nëntë persona janë vrarë që nga e enjtja, katër prej tyre policë.

Objektivat kanë përfshirë stacionet e policisë, aeroportin ndërkombëtar të vendit, madje edhe stadiumin kombëtar të futbollit, ku një punonjës u mbajt peng për orë të tëra.

EMISIONET