Juventus dyfishon shifrat ndaj Dinamo Kiev në Champions League dhe goli i dytë mban firmën e portugezit Cristiano Ronaldo.

Pesë herë fituesi i “Topit të Artë” do e mbajë mend gjatë këtë gol pasi është i 750-ti në karrierën e tij, raporton Ora News.

Pasi kapërceu Puskas duke shënuar golin 6-0 kundër Andorrës me fanellën lusitane, Ronaldo ndjek shifrën e rrumbullakët me atë të Juventusit dhe synon legjendën Pelé, bombarduesi i tretë i të gjitha kohërave me 767 gola pas Romario (772) dhe Josef ‘Pepi’ Biçan (805), shënuesi më i mirë i të gjitha kohërave dhe futbollisti i vetëm në botë që ka luajtur dhe shënuar me fanellën e tre ekipeve të ndryshme kombëtare.

750 gola në karrierë, i pari nga të cilët u shënua në 7 tetor 2002 kundër Moreirense me Sporting e Lisbonës. 14 tetor 2019 është në vend data e golit numër 700, rreth një viti kalendarik për të shënuar 50 herë, duke demonstruar se edhe nëse koha kalon trupin e tij dhe uria e tij mbetet e njëjtë, raporton Ora News.

750 golat e Ronaldos

450 Real Madrid

118 Manchester Utd

102 Portugali

75 Juventus

5 Sporting Lisbona