Hajdutët shqiptarë shkatërruan Atikën, mbi 230,000 euro vjedhje në banesa

Hajdutët shqiptarë shkatërruan Atikën, mbi 230,000 euro

Një bandë shqiptarësh, që kryenin vjedhje nëpër shtëpitë në Atikë, u zbërthye të enjten (4 maj), nga Nëndrejtoria e Sigurisë së Atikës Verilindore, në një operacion special gjatë të cilit u arrestuan gjashtë persona.

Ndaj të arrestuarve është ngritur një dosje rast pas rasti për organizatë kriminale, raste të veçanta vjedhjesh ku vlera totale e sendeve të vjedhura kalon shumën prej 120.000 euro, për pastrim parash, dhunë ndaj oficerëve, si dhe për shkelje të ligjeve të armëve dhe drogës.

Në dosje janë përfshirë edhe tre anëtarë të tjerë të grupit kriminal, të cilët janë identifikuar dhe janë në kërkim.

Nga hetimi policor deri më tani janë zbuluar 20 raste vjedhjesh, nga të cilat një në tentativë, ndërsa përfitimi total financiar i përfituar nga grupi kriminal nga ELAS llogaritet të kalojë shumën prej 230 mijë euro.

Sipas ELAS-it, të pandehurit, të cilët operojnë që prej majit të vitit 2022, fillimisht ata pikasnin objektivat e tyre një ditë para, që nga këmbësorët që lëviznin rreth tyre, për të hartuar një plan veprimi dhe për të siguruar arratisjen e tyre në kohë.

Në orët e pasdites ose të mbrëmjes, ata u afroheshin shtëpive që kishin si synim me një makinë, e cila zakonisht merrej me qira dhe hynin brenda duke thyer xhamat apo dyert e ballkonit.

Sipas ELAS-it, të pandehurit nuk hiqnin dorë nga përpjekjet edhe nëse binte alarmi.

Në fakt, nëse plaçka që merrnin nga një shtëpi e caktuar ishte me vlerë të madhe, ata do ta “goditnin” sërish.

Bëhet e ditur se një rol kyç në funksionimin e bandës ka luajtur një grua, e cila duke përfituar nga fakti se nuk ishte e skeduar, e ka kanalizuar mallin e vjedhur në dyqane pengjesh për të mbledhur paratë dhe për t'ua shpërndarë anëtarëve të tjerë.

Në kontrollet e shtëpive kanë gjetur dhe sekuestruar ndër të tjera: Pistoletë me karikator dhe 6 fishekë, jelek antiplumb, 40 ora të markave të famshme, 28 palë vathë, 39 unaza, 9 byzylykë, 36 gjerdan, varëse dhe zinxhirë floriri, 3 çanta markash, 6795 euro, 20 celularë, 3 thika, 0,7 gram kanabis i papërpunuar, 2 makina dhe 1 motor.

Të arrestuarit do të dërgohen në Prokurorinë Penale të Athinës.

arrestohen shqiptaret greqi vjedhje

EMISIONET