Shikoni momentin, Leclerc e bën “copa” Ferrarin në pistën më të shpejtë të Botërorit

Shikoni momentin, Leclerc e bën “copa” Ferrarin në

Formula 1 ka hyrë në një moment shumë delikat ku po luhet për vetëm pak pike për titullin mes Hamilton dhe Verstappen dhe ndalesa e radhës është Jeddah. Në qytetin arab është hera e parë që garohet dhe ku është ngritur pista më e shpejtë në Formula 1 me makinat që mund të arrijnë një shpejtësi mbi 250 km/orë dhe në fakt sot e pësoi Charles Leclerc.

Francezi pësoi një aksident të frikshëm në provat e lira në këtë pistë dhe në pamjet që shihen arrin të shpëtojë pa asnjë problem pas një përplasjeje të dhunshme ku shkatërron plotësisht Ferrarin SF21.

Mësohet se në momentin e përplasjes ishte me 200 km/orë dhe piloti i Ferrarit del vet nga makina edhe pse më pas shoqërohet me një makinë mjekësore.

Gjithsesi, Lewis Hamilton u rendit i pari në këto prova e pas tij Bottas, Gasly e Verstappen./Ora News/.

 

EMISIONET