Gianni Infantino rinovon mandatin në krye të FIFA-s

Gianni Infantino rinovon mandatin në krye të FIFA-s

Presidenti aktual i FIFA-s, Gianni Infantino fiton mandatin e dytë pa garë.

Në Kongresin e 73 të FIFA-s të zhvilluar në Ruanda, ai u zgjodh për të drejtuar punët në krye të qeverisë së futbollit botëror deri në vitin 2027.

Në favor të drejtuesit zviceran kanë votuar 211 federata ndërsa vetë Infantino u shpreh se do të punojë që nëpërmjet sportit të bashkojë planetin.

56-vjeçari u zgjodh për herë të parë në këtë post në vitin 2016 ndërsa në 2019 e rinivoi për 4 vite të tjerë.

"E di qe shumë më duan dhe shumë të tjerë më urrejnë por unë i dua të gjithë dhe më shumë madje ata që më urrejnë. Unë do të vazhdoj t'i shërbej FIFA-s dhe do ta bëj me gjithë fuqinë që kam".

EMISIONET