Vuçiç “lëshon” Putinin,  “Reuters”: Serbia ka rënë dakord të armatosë Ukrainën

Vuçiç “lëshon” Putinin,

Agjencia e lajmeve “Reuters” raporton se Serbia ka rënë dakord që të armatosë Ukrainën.

Ndërsa i referohet dokumentit të bërë publik të inteligjencës amerikane “Reuters”, thekson se Serbia refuzoi të ofronte trajnime për forcat ukrainase.

Por, shton ajo, ishte zotuar të dërgonte ndihma ushtarake në vendin e përfshirë në konflikt të armatosur prej 14 muajsh tashmë.

Po ashtu, “Reuters” thekson se Serbia është i vetmi vend në Europë që ka refuzuar të sanksionojë Rusinë, për pushtimin e saj në Ukrainë.

LAJMI PLOTË I PUBLIKUAR KËTË TË MËRKURË NGA “REUTERS

Serbia, i vetmi vend në Evropë që ka refuzuar të sanksionojë Rusinë për pushtimin e Ukrainës, ra dakord të furnizojë me armë Kiev ose i ka dërguar ato tashmë, sipas një dokumenti të klasifikuar të Pentagonit.

Dokumenti, një përmbledhje e përgjigjeve të qeverive evropiane ndaj kërkesave të Ukrainës për trajnime ushtarake dhe "ndihma vdekjeprurëse" ose armë, ishte në mesin e dhjetëra dokumenteve të klasifikuara të postuara në internet javët e fundit në atë që mund të jetë rrjedhja më serioze e sekreteve amerikane në vite.

I titulluar: “Evropa - Përgjigja ndaj konfliktit të vazhdueshëm Rusi-Ukrainë”, dokumenti në formën e grafikut rendit “pozicionet e vlerësuara” të 38 qeverive evropiane në përgjigje të kërkesave të Ukrainës për ndihmë ushtarake.

Grafiku tregonte se Serbia refuzoi të ofronte trajnime për forcat ukrainase, por ishte zotuar të dërgonte ndihma vdekjeprurëse ose e kishte furnizuar atë tashmë. Ai tha gjithashtu se Serbia kishte vullnetin politik dhe aftësinë ushtarake për t'i ofruar armë Ukrainës në të ardhmen.

Dokumenti është shënuar me Sekret dhe NOFORN, duke ndaluar shpërndarjen e tij për shërbimet e huaja të inteligjencës dhe ushtritë. Ajo mban datën 2 mars dhe është e stampuar me vulën e zyrës së Shefit të Shtabit të Përbashkët.

Reuters nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur autenticitetin e dokumentit.

Zyra e presidentit serb Aleksandar Vuçiç dhe ambasada e Ukrainës nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese për koment.

Pentagoni gjithashtu nuk iu përgjigj menjëherë pyetjeve të Reuters në lidhje me referencën e dokumentit për Serbinë dhe më parë ka refuzuar të komentojë ndonjë nga dokumentet e zbuluara.

Qeveria e Vuçiçit ka deklaruar neutralitet në luftën e Ukrainës, pavarësisht lidhjeve të thella historike, ekonomike dhe kulturore të vendit me Rusinë.

"Nëse ky dokument është i saktë, ai ose tregon dyfytyrësinë e Vuçiqit ndaj Rusisë ose ai është nën presion të madh nga Uashingtoni për të dorëzuar armë në Ukrainë," tha Janusz Bugajski, një ekspert i Evropës Lindore me Fondacionin Jamestoën, një institut i politikës së jashtme.

Departamenti i Drejtësisë po heton rrjedhjen, ndërsa Pentagoni po vlerëson dëmin e shkaktuar në sigurinë kombëtare të SHBA.

Grafiku i Pentagonit i ndau përgjigjet ndaj kërkesave të Ukrainës për ndihmë në katër kategori: vendet që ishin zotuar të ofronin trajnime dhe ndihmë vdekjeprurëse; vendet që kishin ofruar tashmë trajnime, ndihmë vdekjeprurëse ose të dyja; vendet me aftësinë ushtarake dhe vullnetin politik "për të ofruar ndihmë vdekjeprurëse në të ardhmen".

Austria dhe Malta ishin të vetmet dy vende të shënuara me "Jo" në të katër kategoritë.

Zbulimi i grafikut vjen pak më shumë se një muaj pasi dokumentet e postuara në një kanal pro-rus në aplikacionin global të mesazheve Telegram, supozohet se treguan dërgesën nga një prodhues serb i armëve të raketave tokë-tokë 122 mm Grad në Kiev në nëntor. Dokumentet përfshinin një manifest të dërgesës dhe një certifikatë të përdoruesit përfundimtar të qeverisë ukrainase.

Moska tha në mars se i kishte kërkuar Beogradit një shpjegim zyrtar për dërgesat e supozuara, citoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS të thoshte zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova.

Prodhuesi i armëve Krusik Corp. i Valjevos mohoi t'i ofrojë raketa ose armë të tjera Ukrainës. Vuçiq i quajti akuzat "një gënjeshtër famëkeqe".

“Ne nuk kemi eksportuar asnjë armë apo municion në Rusi apo Ukrainë”, tha ai gjatë një vizite në Katar më 5 mars.

Reuters nuk mund të konfirmonte në mënyrë të pavarur vërtetësinë e dokumentacionit të dërgesës të postuar në Telegram.

Që nga fillimi i luftës në shkurt të vitit të kaluar, Vuçiç është përpjekur të balancojë lidhjet e ngushta me Moskën me synimin e tij për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian.

Por Serbia është e vetmja pengesë midis 44 vendeve të Evropës në vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë.

EMISIONET