OKB, thirrje për mbështetje ndërkombëtare për Somalinë e goditur nga thatësira

OKB, thirrje për mbështetje ndërkombëtare për

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres kërkoi “mbështetje masive ndërkombëtare” për Somalinë, e cila po përballet me thatësirën më të keqe në dekada.

Guterres, i cili bëri një vizitë në Somali, takoi Hassan Sheikh Mohamud , presidentin e vendit të Bririt të Afrikës, në pallatin presidencial në kryeqytetin Mogadishu.

Duke folur me gazetarët në një konferencë shtypi pas një vizite të shoqëruar nga Mohamud, Guterres tha se ai është në Somali për të “bindur alarmin mbi nevojën e mbështetjes masive ndërkombëtare për shkak të vështirësive humanitare me të cilat përballet vendi”.

Shefi i OKB-së tha se Somalia po përjeton serinë e saj më të keqe prej pesë vitesh thatësire në historinë e vendit.

Guterres shtoi se vizita e tij është “mbi të gjitha një vizitë solidariteti”.

“Çdo vit, gjatë Ramazanit kam nderin të vizitoj një vend mysliman dhe sot jam i lumtur që vazhdoj këtë traditë këtu në Somali dhe agjëroj me ju në solidaritet”.

Kreu i OKB-së tha se ai dhe presidenti somalez diskutuan përpjekjet e vlefshme të qeverisë për të trajtuar terrorizmin dhe për të avancuar paqen dhe sigurinë për të gjithë.

Duke iu drejtuar gazetarëve me shefin e OKB-së, Mohamud e përshkroi vizitën e Guterres si një “vizitë historike në një kohë kritike”.

Pas takimit të tij me presidentin, Guterres bëri një vizitë në qytetin jugperëndimor të Baidoa, i cili është epiqendra e thatësirës në vend dhe pret familjet që janë detyruar të ikin për shkak të terrorizmit dhe thatësirës.

“Pavarësisht se kanë humbur kaq shumë, vendosmëria e tyre për të rindërtuar jetën e tyre nuk është aspak frymëzuese. Bota nuk mund t’i neglizhojë më ata dhe as miliona bashkëmoshatarë në nevojë,” tha ai pas vizitës së tij në Baidoa .

Vizita e Guterres vjen pasi Somalia po përjeton një nga thatësirat më të këqija dhe më të gjata në historinë e fundit.

Më shumë se 6.5 milionë njerëz në Somali parashikohet të përballen me pasiguri ushqimore të nivelit të krizës ose më keq midis prillit dhe qershorit, me 223,000 njerëz që mund të përballen me “uri katastrofike”, tha OKB.

Rreth 43,000 njerëz vdiqën vetëm për shkak të thatësirës në vitin 2022, gjysma e tyre fëmijë nën 5 vjeç, sipas OKB-së.

Që nga fillimi i thatësirës aktuale, ka pasur mbi 1.5 milionë zhvendosje .

somali okb antonio guterres guterres

EMISIONET