Ukrainasit po vrasin njëri-tjetrin në Bakhmut nga frika se janë mercenarë të Wagnerit

Ata që luftojnë për Grupin Wagner mund të mbledhin një shumë të majme parash nëse arrijnë të mbijetojnë. Një ushtar gjerman që është në frontin e Ukrainës jep më shumë detaje për ushtrinë private.

Ukrainasit po vrasin njëri-tjetrin në Bakhmut nga frika se janë

Ukrainasit, rusët dhe mercenarët e Wagnerit luftojnë çdo ditë me njëri-tjetrin.

Në shumë raste, legjionarët nuk kanë pasaportë ruse, por në fakt jetojnë jashtë vendit.

Vullnetarët po luftojnë gjithashtu në anën ukrainase.

Ben Kauler 21 vjeç është njëri prej tyre dhe foli për "Tagesspiegel" për përvojat e tij.

Ushtari gjerman është përballur me mercenarët e Wagnerit në disa raste,  veçanërisht në qytetin e ashpër të kontestuar Bakhmut, ku kryesisht janë vendosur mercenarët e Yevgeny Prigozhin.

Dhe Kauler tashmë ka kapur disa prej tyre.

Gjatë misioneve të tij, ushtari i ri u befasua se sa të huaj punonin për rusët dhe vranë llojin e tij.

Kauler luftoi me mercenarë që kishin pasaporta amerikane, franceze, siriane apo edhe gjermane.

Kauler pyeti një nga gjermanët që kishte kapur në Bakhmut se çfarë po bënte në Ukrainë. Motivimi i tij? Paratë.

Mercenarët e Wagner paguhen 7000 dollarë në muaj.

Kushdo që vret një luftëtar vullnetar si Kauler dhe mund të provojë se është i huaj me pasaportën dhe kufomën e tij, merr një shpërblim prej 10,000 dollarësh mbi të.

Kjo do të thotë se mercenarët fitojnë më shumë se vetë Kauler.

"Këta njerëz po luftojnë në një ushtri private që ka qenë prej kohësh e njohur për krimet e luftës në mbarë botën," thotë Kauler.

Dhe në Ukrainë, gjithashtu, ata nuk përmbahen nga krimi.

Shumë të burgosur në Ukrainë po luftojnë për grupin Wagner, të cilëve iu premtuan liri dhe para.

Ata veshin uniforma ukrainase kur planifikojnë prita

Megjithatë, pajisja dhe trajnimi i mercenarëve është një fatkeqësi.

“Rusët kampojnë në një livadh për dy javë, pastaj marrin një kallashnikov dhe dërgohen në front”, raporton Kauler.

Shumë mercenarë që duan vetëm të fitojnë para të mëdha nuk i mbijetojnë luftës.

Rezultati është tronditës. Sipas raporteve nga OJQ-ja Rus Sidjaschschaja, vetëm 10,000 nga 50,000 të burgosurit janë ende duke luftuar në front.

Pjesa tjetër ose u zu rob lufte, u arratis ose u vranë.

Kauler raporton për situatën konfuze në Bachmut.

"Armiku mund të përgjojë në çdo cep," thotë ai.

Dhe: “Ndodh gjithashtu që mercenarët e Wagner-it të veshin uniforma ukrainase, të futen fshehurazi në qytet dhe të qëllojnë ukrainasit nga pas”.

Thuhet gjithashtu se rusët vendosin postblloqe false me uniformat e armikut dhe joshin ushtarët ukrainas në një pritë.

“Fatkeqësisht, kjo taktikë çon gjithashtu në mosbesimin e ushtarëve ukrainas ndaj njëri-tjetrit”, shpjegon Kauler.

Në Bachmut, ukrainasit thuhet se kanë qëlluar disa herë mbi ukrainasit nga frika se një mercenar i Wagner ishte me uniformë. Kjo taktikë perfide është e ndaluar nga Rregulloret e Hagës (1899) - por kjo nuk i ndalon mercenarët.

“Zeit” shkruan se ukrainasit raportojnë video që tregojnë se si burrat rusë veshin uniformat ukrainase, por origjinaliteti i tyre nuk mund të verifikohej.

lufta ne ukraine wagner rusia

EMISIONET