Zelensky 'mirënjohës' për tanket Leopard 2, por paralajmëron se sasia dhe koha e dorëzimit janë 'kritike'

Zelensky 'mirënjohës' për tanket Leopard 2, por

Presidenti ukrainas i tha Sky News se është "shumë i lumtur" dhe "mirënjohës" që Gjermania ka vendosur të furnizojë 14 tanke Leopard 2 - por paralajmëroi se sasia dhe koha e dorëzimit të automjeteve është "kritike".

Duke folur në një intervistë ekskluzive me Kay Burley në ditëlindjen e tij të 45-të, Volodymyr Zelenskyy falënderoi aleatët në mbarë botën për mbështetjen e tyre që nga pushtimi i vendit të tij nga Rusia.

“Unë do të doja të falënderoja Gjermaninë, Britaninë dhe Shtetet e Bashkuara që morën këtë vendim”, tha ai për Sky News.

Ai vazhdoi: "Në përgjithësi, unë jam shumë mirënjohës ndaj botës për mbështetjen për Ukrainën. Por duke folur sinqerisht, numri i tankeve dhe koha e dorëzimit në Ukrainë është kritike."

Zelenskyy mësoi se Gjermania i kishte dhënë fund javëve të pavendosmërisë dhe vendosi t'i dërgonte Ukrainës Leopardët gjatë intervistës me Sky News.

Olaf Scholz, kancelari gjerman, tha se Berlini do të dërgojë tanket Leopard 2 në Kiev dhe do të autorizojë aleatët për të rieksportuar të tyre - pavarësisht kërcënimeve nga Rusia.

Vendimi do të thotë se vendet e tjera, si Polonia dhe Spanja, me rezerva të tankeve të standardeve të NATO-s tani mund t'i dërgojnë ato në Kiev.

EMISIONET