Tensionet në Detin e ZI,, SHBA: Pilotët rusë sjellje të pamatur. BBC: Tani SHBA do duhet të vlerësojë reagimin e saj

Tensionet në Detin e ZI,, SHBA: Pilotët rusë sjellje të

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Rusinë për sjellje të pamatur, pasi një dron amerikan i vëzhgimit u rrëzua në Detin e Zi pas një takimi me avionët luftarakë rusë.

Shtetet e Bashkuara thonë se droni ishte në një mision rutinë në hapësirën ajrore ndërkombëtare kur dy avionë rusë u përpoqën ta kapnin atë.

Incidenti nënvizon rrezikun në rritje të konfrontimit të drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe SHBA-së për luftën në Ukrainë. Rusia mohoi se dy avionët kishin pasur ndonjë kontakt.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se droni u rrëzua pas një “manovre të mprehtë” dhe se droni MQ-9 Reaper po fluturonte me transponderët e tij të fikur. Transponderët janë pajisje komunikimi që lejojnë gjurmimin e avionit.

Dronët Reaper janë avionë vëzhgimi me një hapje krahësh 20m. Incidenti ndodhi rreth orës 07:03 me kohën e Evropës Qendrore (06:03 GMT) të martën, sipas ushtrisë amerikane.

“Aeroplani ynë MQ-9 po kryente operacione rutinë në hapësirën ajrore ndërkombëtare kur u kap dhe u godit nga një avion rus, duke rezultuar në një përplasje dhe humbje të plotë të MQ-9”, thuhet në deklaratë.

Disa herë para përplasjes, avionët luftarakë Su-27 hodhën karburant mbi dronin në një “mënyrë të pamatur, të pasigurt për mjedisin dhe joprofesionale”, tha ai.

SHBA thirri ambasadorin rus në Uashington, Anatoly Antonov, për të protestuar kundër masës.

Pas takimit, media shtetërore ruse citoi z. Antonov të thoshte se Moska e sheh incidentin me dron si “një provokim” dhe se “aktiviteti i papranueshëm i ushtrisë amerikane në afërsi të kufijve tanë është një shkak për shqetësim”.

Tensionet janë rritur mbi Detin e Zi që nga aneksimi i Krimesë nga Rusia në vitin 2014.

Që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia, SHBA-ja dhe Britania e Madhe kanë shtuar fluturimet e zbulimit dhe vëzhgimit, edhe pse operojnë gjithmonë në hapësirën ajrore ndërkombëtare.

Pyetja kryesore është nëse përplasja e së martës ishte një përpjekje e Rusisë për të penguar dronin amerikan dhe punën e tij, apo nëse ishte një përpjekje e qëllimshme për ta rrëzuar atë.

Sipas SHBA-së, ka pasur një “model veprimesh të rrezikshme nga pilotët rusë” që ndërveprojnë me avionët aleatë në rajon.

Kjo do të thotë se rrëzimi i dronit mund të ketë qenë rezultat i një gabimi të një piloti rus i cili u afrua shumë. Por nëse ky do të ishte një sulm i qëllimshëm ndaj një avioni amerikan nga një avion luftarak rus, atëherë analistët thonë se kjo do të përbënte një provokim të madh dhe një përshkallëzim të konsiderueshëm.

Në atë rast, sulmi do të shihej si një përpjekje e Kremlinit për të testuar përgjigjen e Shteteve të Bashkuara.

Aleatët perëndimorë kanë punuar shumë për të ndaluar luftën në Ukrainë duke u përshkallëzuar në një konfrontim të drejtpërdrejtë me Rusinë. Por ky incident mbi Detin e Zi është pikërisht ai. SHBA-ja tani do të duhet të vlerësojë reagimin e saj.

Siç paralajmëruan komandantët ushtarakë amerikanë në deklaratën e tyre, ky ishte një akt i rrezikshëm që “mund të çojë në llogaritje të gabuara dhe përshkallëzim të paqëllimshëm”.

shtetet e bashkuara shba rusia droni

EMISIONET