DASH thërret ambasadorin e Rusisë pas rrëzimit të dronit amerikan në Detin e Zi

DASH thërret ambasadorin e Rusisë pas rrëzimit të dronit

Departamenti Amerikan i Shtetit do të thërrasë ambasadorin e Rusisë në Uashington këtë pasdite pasi një avion luftarak rus Su-27 rrëzoi një dron ushtarak amerikan mbi Detin e Zi, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price.

Ambasadori amerikan në Moskë i dha një mesazh të fortë Ministrisë së Jashtme ruse dhe zyrtarët amerikanë kanë informuar aleatët dhe partnerët e tyre për incidentin dhe rrëzimin e dronit amerikan, u tha Price gazetarëve gjatë një konference telefonike.

Një avion luftarak rus Su-27 goditi të martën helikën e një droni vëzhgimi ushtarak amerikan "Reaper". Si pasojë, forcat amerikane u detyruan ta rrëzojnë mjetin ajror pa pilot në ujërat ndërkombëtare të Detit të Zi.

Ushtria amerikane e cilësoi si “të papërgjegjshëm” incidentin që nxjerr edhe një herë në pah tensionet në rritje SHBA-Rusi lidhur me luftën e Moskës në Ukrainë.

EMISIONET