"Brenda 30 sekondave, ai kishte informacion për mua", rrëfehet zyrtari i FBI që intervistoi Sadam Hussein: Ekzekutimi i tij…

"Brenda 30 sekondave, ai kishte informacion për mua",

Dy dekada më parë, më 19 mars 2003, Presidenti Xhorxh W. Bush urdhëroi pushtimin e Irakut Sadam Hussein. Bush dhe zyrtarë të lartë të administratës u kishin thënë vazhdimisht amerikanëve se diktatori irakian Sadam Hussein ishte i armatosur dhe se ai ishte në aleancë me Al Kaedën.

Këto pretendime rezultuan që shumica e amerikanëve të besonin se Saddam ishte i përfshirë në sulmet e 11 shtatorit 2001. Një vit pas 11 shtatorit, dy të tretat e amerikanëve thanë se lideri irakian i kishte ndihmuar terroristët, sipas sondazhit të Qendrës Kërkimore Pew, edhe pse nuk kishte asnjë provaw bindëse për këtë.

FBI vendosi që George Piro, një agjent special libanez që fliste arabisht, ishte personi i duhur për të marrë në pyetje Sadamin. Piro ishte nën presion të jashtëzakonshëm për të mësuar nga Sadami të vërtetën për armët e Irakut të shkatërrimit në masë dhe lidhjet e supozuara me Al Kaedën.

CIA fillimisht mori në pyetje Sadamin dhe më pas, gjatë një periudhe prej shtatë muajsh, Piro fliste me të çdo ditë, pa lejuar askwn tjetër në dhomën e marrjes në pyetje. Ai zbuloi nga diktatori irakian se nuk ekzistonte asnjë Weapon of mass destruction (WMD)  dhe se Sadami kishte përbuzje vetëm për Osama bin Laden, udhëheqësin e Al Kaedës.

Diskutimet e diktatorit me Piron konfirmuan se Lufta e Irakut ishte mëkati i Amerikës gjatë agimit të shekullit të 21-të, një luftë e zhvilluar nën supozime të rreme, një konflikt që vrau mijëra trupa amerikane dhe qindra mijëra irakianë.

Lufta dëmtoi gjithashtu pozitën e Amerikës në botë dhe besueshmërinë e qeverisë amerikane midis qytetarëve të saj.

Biseda mes Peter Bergen (gazetar) dhe George Piro:

Peter Bergen: Më trego si filloi e gjithë kjo.

George Piro: Mora një telefonatë në prag të Krishtlindjeve, nga një drejtues i lartë në Divizionin e Kundër Terrorizmit. Dhe ai më informoi se sapo isha përzgjedhur për të marrë në pyetje Sadam Huseinin në emër të FBI-së.

Bergen: Cili ishte reagimi juaj?

Piro: Panik. Ishte e tmerrshme të dija se tani do të merrja në pyetje dikë që ishte në skenën botërore për kaq shumë vite. Dukej një përgjegjësi kaq e rëndësishme në emër të FBI-së. Shkova në Barnes & Noble dhe bleva dy libra për Sadam Huseinin, në mënyrë që të filloja të përmirësoja të kuptuarit tim se kush ishte ai dhe të gjitha gjërat që do të ishin të rëndësishme në zhvillimin e një strategjie të marrjes në pyetje. Unë kisha qenë një herë në Irak, elementi i parë i personelit të FBI-së që u vendos, dhe kisha filluar të zhvilloj një kuptim të kulturës irakiane dhe Partisë Baath, e cila drejtohej nga Sadami. Sadami lindi më 28 prill 1937 , në një fshat të vogël të quajtur al-Ajwa (afër Tikrit). Ai pati një fëmijëri jashtëzakonisht të vështirë pasi nuk kishte baba dhe nëna e tij u martua me xhaxhain e tij, i cili u bë njerku i tij. Duke u rritur, Saddami dhe familja e tij ishin shumë të varfër dhe fillimisht ai nuk ishte në gjendje të ndiqte shkollën, por ajo fëmijëri formësoi njeriun që u bë Sadami . Fëmijëria e tij i nguliti një dëshirë të thellë për t’u provuar të gjithëve se e kishin gabim dhe të mos i besonte askujt, por të mbështetej vetëm në instinktet e tij. Si i ri, ai iu bashkua Partisë Baath dhe një nga detyrat e tij të hershme ishte të vriste kryeministrin e atëhershëm. Përpjekja për vrasje dështoi dhe Sadami u detyrua të largohej nga Iraku. Por pas kthimit, ai u pa si një djalë i ashpër, një imazh që do ta promovonte gjatë gjithë karrierës së tij. Në takimin tim të parë me Sadamin, brenda 30 sekondave, ai dinte dy gjëra për mua. I thashë që quhesha Xhorxh Piro dhe se isha në krye, dhe ai menjëherë tha: “Ti je libanez”. I thashë që prindërit e mi ishin libanezë dhe më pas ai tha: “Ti je i krishterë”. E pyeta nëse ky ishte një problem dhe ai më tha absolutisht jo. Ai e donte popullin libanez. Libanezët e donin atë. Dhe unë isha si, “Epo, mirë. Ne do të shkojmë në mënyrë të mrekullueshme.” (Saddam ishte një mysliman sunit , ndërsa shumica e irakianëve janë myslimanë shiitë.)

Bergen: Sa kohë keni qenë me Sadamin? Dhe, sigurisht, ju jeni duke komunikuar në arabisht gjatë gjithë kohës, apo jo?

Piro: Rreth shtatë muaj. Fillimisht e shihja në mëngjes. Unë do të përkthej për stafin e tij mjekësor. Dhe pastaj, marrja në pyetje formale ishte një ose dy herë në javë për disa orë. Me kalimin e kohës fillova të kaloja gjithnjë e më shumë kohë me të, sepse mund të komunikoja drejtpërdrejt dhe shumë shpejt me të. E ndërtova atë në rreth pesë deri në shtatë orë çdo ditë, një me një, disa orë në mëngjes, disa orë pasdite dhe më pas një seancë zyrtare marrje në pyetje ose dy në javë.

Bergen: Pas 11 shtatorit, shumë amerikanë besuan se Sadami ishte i përfshirë personalisht në 11 shtator. A foli ai për të?

Piro: Siç ju kujtohet, përpara pushtimit të Irakut, kishte zyrtarë brenda Departamentit të Mbrojtjes që kishin pohuar se Iraku ishte i përfshirë operativisht në 11 shtatorin, dhe ne duhej të përcaktonim nëse kjo ishte faktike apo jo. Ky ishte prioriteti ynë i dytë më i lartë. Programi ynë i parë ishte programi i armëve luftarake në Irak. Së dyti ishte shtrirja e marrëdhënieve mes al Kaedës dhe Irakut.

Bergen: Në atë periudhë para pushtimit të SHBA-së, ai po pretendonte se kishte WMD ose ishte i paqartë për të për të penguar iranianët nga pushtimi i Irakut. Keshtu po thua?

Piro: Absolutisht. Sepse ky ishte kërcënimi i tij më i rëndësishëm. Nuk ishin Shtetet e Bashkuara. Ishte Irani dhe ai qëllimisht po mashtronte ose disi i paqartë për këtë. Nëse ju kujtohet para luftës, çdo agjenci e inteligjencës në mbarë botën kishte arritur në të njëjtin përfundim se Iraku kishte WMD për shkak të qëndrimit të Sadamit, disa prej deklaratave të tij të paqarta dhe historisë së tij të mëparshme të përdorimit të armëve kimike dhe biologjike kundër popullit të tij dhe gjithashtu duke zhvilluar një programi i kërkimit të armëve bërthamore . Dhe kjo funksionoi në avantazhin e tij kur ishte fjala për Iranin.

Bergen: Dhe, sigurisht, gjatë viteve 1980 Iraku dhe Irani kishin luftuar një luftë gati 8-vjeçare në të cilën qindra mijëra vdiqën nga të dyja palët. Pra, kjo po e mbante atë natën zgjuar, madje më shumë se amerikanët, apo jo?

Piro: Absolutisht. Sepse nëse ju kujtohet, fillimisht, iranianët po bënin fitime të rëndësishme, edhe pse ushtria iraniane, të paktën lidershipi, ishte spastruar. Ata ishin në gjendje të kapnin një pjesë të tokës irakiane fillimisht gjatë fazës së parë të luftës, dhe më pas pati një ngërç.

Bergen: Tani që jeni një qytetar privat: A keni një reflektim se ku është Iraku tani dhe si mund të duket e ardhmja?

Piro: Nuk jam shumë optimist për të ardhmen e Irakut, kryesisht sepse ajo që i duhet Irakut është një lider që e vendos Irakun të parin. Kjo ishte e vetmja gjë që bëri Sadami – ai vendosi Irakun të parin, në një farë kuptimi, dhe i konsolidoi të gjithë së bashku. Ndërsa shikoni se sa i ndarë është, derisa dikush të hyjë dhe të mos kujdeset për prejardhjen tuaj fetare ose etnike dhe të mendojë për Irakun si një vend, e ardhmja e tij do të jetë një sfidë.

Bergen: Përfundimisht, Sadami u ekzekutua nga qeveria irakiane në dhjetor 2006. Një video u transmetua në televizionin shtetëror që tregonte se pak çaste përpara se Sadami të varej, rojet që e sollën atë në dhomën e ekzekutimit e tallnin atë, duke bërtitur emrin e një klerik i famshëm. E patë këtë? Cili ishte reagimi juaj?

Piro: Po. E pashë atë, pasi u transmetua në çdo kanal lajmesh në mbarë botën. Dhe do të jem i sinqertë, e kam parë vetëm një herë dhe arsyeja pse nuk më ka pëlqyer. Sadami u ekzekutua në bazë të një dënimi për krimet që ai kishte kryer kundër popullit irakian. Dukej si hakmarrje.

EMISIONET