Singapori ekzekuton 46-vjeçarin për 1 kg kanabis, reagon ashpër OKB-ja

Singapori ekzekuton 46-vjeçarin për 1 kg kanabis, reagon ashpër

Singapori ka ekzekutuar një burrë për komplot për trafikimin e kanabisit, pavarësisht lutjeve për mëshirë nga familja e tij, aktivistët dhe Kombet e Bashkuara.

Tangaraju Suppiah, 46 vjeç, u var në agim të mërkurën për një komplot për të kontrabanduar 1 kg (35 oz) kanabis.

Aktivistët thanë se ai ishte dënuar me prova të dobëta dhe kishte akses të kufizuar ligjor gjatë ndjekjes penale.

Por autoritetet e Singaporit thanë se atij i ishte dhënë një gjykim i drejtë dhe kritikuan ata që ngritën pyetje për gjykatat.

Singapori ka disa nga ligjet më të ashpra kundër drogës në botë. Ai argumenton se këto ligje janë parandalues i domosdoshëm ndaj krimit të drogës, i cili është një çështje kryesore kudo në Azinë Juglindore.Të mërkurën, familja e Tangaraju Suppiah u mblodh në burgun Changi pranë aeroportit të qytetit në lindje për të marrë trupin e tij.

“Familja tha se nuk do të hiqnin dorë nga ai deri në fund”, tha aktivistja kundër dënimit me vdekje Kirsten Han për BBC.

“Ata kanë ende shumë pyetje të pazgjidhura në lidhje me rastin e tij dhe provat kundër tij. Ka qenë një përvojë kaq e tmerrshme për ta.”

Vitin e kaluar Singapori vari 11 persona, të gjithë me akuza për drogë, duke përfshirë një burrë me aftësi të kufizuara intelektuale, i dënuar për trafikim të tre lugëve gjelle heroinë.

Ligjet e rrepta të kombit për drogën dhe përdorimi i dënimit me vdekje e vënë atë gjithnjë e më shumë në kundërshtim me kombet e përparuara dhe të tjerët në rajon, thonë aktivistët.

Malajzia fqinje e Singaporit hoqi dënimet me vdekje në fillim të këtij muaji, duke thënë se kjo nuk ishte një pengesë efektive për krimin.

Ndërkohë kanabisi është dekriminalizuar në shumë pjesë të botës, përfshirë në Tajlandën fqinje, ku tregtimi i tij inkurajohet.

“Është thjesht e palogjikshme të dihet se vendet afër po shijojnë kanabisin në ushqime dhe pije, dhe e përdorin atë për përfitimet e tij mjekësore, ndërsa vendi ynë po ekzekuton njerëz për të njëjtën substancë,” tha grupi aktivist lokal Kolektivi i Drejtësisë Transformative.

Gjykatat e Singaporit kishin refuzuar të martën një apel të minutës së fundit nga familja e Tangaraju Suppiah kundër dënimit të tij të vitit 2018.

Mbështetësit i kishin kërkuar gjithashtu Presidentit të Singaporit Halimah Yacob për një anulim, ndërsa miliarderi aktivist britanik Sir Richard Branson shtoi zërin e tij tek ata që bënin thirrje për një rishikim të rastit.

Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut i kishte bërë thirrje gjithashtu Singaporit të martën të “rishqyrtojë urgjentisht” ekzekutimin, duke thënë se dënimi me vdekje shkelte normat ndërkombëtare.

Tangaraju Suppiah ishte dënuar për “bashkëpunim duke u përfshirë në një komplot për trafik” të rreth 1 kg kanabis nga Malajzia në Singapor në vitin 2013.

Atij nuk iu gjet droga, por prokurorët thanë se ai kishte qenë përgjegjës për koordinimin e tij dhe ata gjurmuan dy numra telefoni të përdorur nga një dërgues.

Tangaraju mohoi përfshirjen e tij dhe tha se ai nuk kishte qenë personi që komunikonte me dërguesin. Ai tha se kishte humbur një nga telefonat dhe mohoi të kishte në pronësi të dytin.

Ligji i Singaporit urdhëron dënimin me vdekje për ata që janë fajtorë për trafikimin e lëndëve narkotike, përfshirë kanabisin, kokainën, heroinën dhe ketaminë, përtej një sasie të caktuar.

Trafikantët e dënuar që mund të dëshmojnë se ishin vetëm korrierë mund të jenë në gjendje të shmangin dënimin me vdekje. Mbajtja dhe konsumimi i drogës sjell dënime më të vogla, duke përfshirë burgun dhe gjobat.

Në apelin e fundit të Tangaraju Suppiah, gjyqtari ra dakord me prokurorinë se ai kishte qenë përgjegjës për bashkërendimin e dorëzimit, gjë që e bëri atë të papërshtatshëm për një dënim më të butë.

Autoritetet e Singaporit thonë se ai kërkoi një përkthyes vetëm gjatë gjyqit, dhe jo më herët. Ata gjithashtu thanë se ai kishte akses në këshilltar ligjor gjatë gjithë procesit.

Rasti i Tangaraju Suppiah shënoi ekzekutimin e parë në vend këtë vit. Singapori është një nga 35 vendet dhe territoret në botë që dënojnë njerëzit me vdekje për krime droge, sipas Harm Reduction International (HRI), një organizatë jofitimprurëse, joqeveritare.

Ai konsiderohet gjithashtu një vend “me aplikim të lartë”, ku janë kryer të paktën 10 ekzekutime në pesë vitet e fundit.

SHBA dhe Koreja e Jugut janë dy vendet e vetme anëtare të OECD-së që kanë ruajtur dënimin me vdekje për veprat penale të drogës, por ato nuk kanë kryer ekzekutime të tilla në pesë vitet e fundit, sipas HRI.

EMISIONET